VIDEO | Trei înfrângeri la rând pentru Minaur Baia Mare

Două victorii la “masa verde” la Botoșani și la Focșani, o victorie cu Reșița și trei înfrângeri cu CSM București, Dobrogea Sud Constanța și Dunărea Călărași. Acesta este bilanțul echipei Minaur în cel de-al doilea turneu de la Sf. Gheorghe, acolo unde s-au disputat etapele 4-9 din Liga Zimbrilor.

Ziua de sâmbătă începe cu o veste bună, respectiv cinci oameni noi pe raportul de joc, Nagy, Buzle, Cristescu, Kotrc și Dobra. Cum Minaur are gânduri mari în acest sezon, victoria în meciul cu Călărași era considerată una obligatorie. În schimb, jucătorii au avut parte de o înfrângere la scor, nouă goluri diferență și o tristețe enormă. Băimărenii “au funcționat bine” 25 de minute, după care s-a întâmplat ceva. După un început pozițiv pentru călărășeni (4-2 în min. 7), Minaur a egalat și a condus în cvasitotalitatea timpului de joc, ultima oară 10-11 (min. 22). Apoi, Dunărea a marcat de patru ori la rând, 14-11 (29), iar Bera a închis tabela în prima parte. În partea a doua, jocul băimărenilor a stagnat, în mare parte, au încasat luat 18 goluri și au marcat doar 11, și Călărași s-a desprins pe măsură scurgerii minutelor, având chiar și 11 goluri avantaj: 28-17 (48). O înfrângere dureroasă, care vine după alte două eșecuri, doar că în partida cu Constanț, băimărenii chiar  au ratat la mustață un egal. Minaur va veni acasă după acest meci, urmând să câștige la “masa verde” jocul cu Focșani din runda a 9-a.