Minaur pierde la Vâlcea

Sala “Traian” din Râmnicu Vâlcea a fost miercuri seara gazda partidei dintre SCM Râmnicu Vâlcea și CS Minaur Baia Mare, din cadrul etapei a 11-a din Liga Florilor. Ultimul meci oficial din acest an pentru fetele de la Minaur , meci pierdut în fața gazdelor cu scorul de 23 la 29..

După înfrângerea suferită pe tern propriu împotriva celor de la lobozia, fetele de la Minaur au fost învinse și de echipa din Râmnic Vâlcea.Prima repriză n-a fost deloc bună pentru echipa antrenată de Costică Buceschi. După ce a condus cu 2-1 (min. 4.09), CS Minaur n-a mai marcat niciun gol mai bine de 11 minute. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 16-8, în defavoarea echipei băimărene.Repriza a doua a fost mult mai bună pentru echipa din Baia Mare, chiar dacă s-a rulat întreg lotul. Minaur a redus treptat din handicap, apărarea fiind mult mai compactă decât în prima parte. Scorul reprizei a doua a fost 15-13 în favoarea fetelor de la Minaur. De la opt goluri, Minaur a revenit treptat până la patru goluri, 22-18 (46), ba chiar și la trei mai apoi: 24-21 (52), 26-23 (55). Ultimele cinci minute au aparținut gazdelor, care au mai marcat de trei ori și au învins cu 29-23.