Proprietarii locuintelor vor avea obligatia sa renoveze fatadele deteriorate ale cladirilor in care locuiesc, potrivit legii 153 din 2011, din bani proprii. Mai mult legea ofera primariilor posibilitatea de a efectua din propriile fonduri lucrările considerate necesare in urma evaluarii si a studiilor tehnice, cheltuielile urmand a fi apoi decontate de proprietari.Potrivit legii 153/2011 reprezentantii institutilor locale vor avea la dispozitie 3 luni de la data intrarii in vigoare a legii sa inventarieze cladirile care, prin nivelul de degradare pun in pericol siguranta populatiei. Acestia au obligatia de ai instiinta pe proprietarii de cladiri cu privire la obligativitatea de executare a refacerii fatadelor in decurs de cel mult 12 luni de la data primirii avizului. Legea insa prevede prelungirea cu 6 luni a termenului de executie.
Este de notificat faptul ca proiectul prevede o serie de facilităţi pentru proprietarii care nu dispun de fonduri. Acestia pot beneficaia de împrumuturi cu dobanda subventionata sau exista posibilitatea ca administratiile locale sa suporte integral sau o parte din lucrari , daca proprietarul are venitul mediu sub salariul mediu net lunar pe economie, dar asta numai in limita fondurilor disponibilie. Pentru monumentele istorice de patrimoniu universal, cheltuielile pot fi suportate din bugetul de stat.
Potrivit legii, in cazul in care proprietarii refuza sa repare fatadele cladirilor, primariile vor demara lucrarile din fonduri proprii, urmand sa recupereze banii prin executare silita.Legea 153/2011 a fost publicata in Monitorul Oficial Nr. 493 din 11 iulie 2011 si va intra in vigoare maine, 11 august 2011.
Stiri de actualitate:
MUZEUL JUDEȚEAN DE ARTĂ: S-a semnat contractul pentru cea mai importantă expoziție din istoria recentă a muzeului
ZAHORÁNSZKI BRIGITTA: Felicitări băimăreanului Asztalos Csaba, care este noul judecător al Curții Constituționale al României
MARELE PREMIU obținut de Ansamblul ”Dor Moroșan” al Liceului Teoretic „George Pop de Băsești” Sighetu Marmației
REMEȚI: Un bărbat a ajuns la spital după ce a căzut cu motocicleta
TĂUȚII MĂGHERĂUȘ: Târgul Sânzienelor
PLANETARIUL BAIA MARE: Om și Munte – expoziție de fotografie
ATENȚIONARE METEO: Cod galben de caniculă
SIGHETU MARMAȚIEI: Restricții de circulație
CU IA PE BICICLETĂ alături de jandarmii și polițiștii maramureșeni
VITAL: Întrerupere a furnizării apei potabile marți, 24 iunie în Baia Mare
SPECIAL: Tradiții, superstiții și legende de Sânziene
IPJ: Prinși în trafic fără permis de conducere
EVALUARE NAȚIONALĂ 2025: Proba scrisă la limba și literatura română a fost susținută de 3383 de elevi din Maramureș
MUZEUL DE MINERALOGIE: „Operă pentru maramureșeni”, ediția a V-a
TABĂRĂ DE ARTĂ ArtReCreativ la Muzeul Județean de Artă
PREMIILE JURIULUI Festivalului Internațional de Artele Spectacolului ATELIER, ediția 31
CAMPANIE de colectare deșeuri voluminoase în Baia Mare
ATELIER DE DESEN: Eminescu în culori – la Târgu Lăpuș
SEMNE CEREȘTI ȘI ROSTURI LUMEȘTI: Astronomie și astrologie în calendarul țăranului român – de Dan George Uza
Sighetenii obligaţi să-şi renoveze faţadele locuinţelor din bani proprii

Lasa un raspuns