SIGHET: Meci bun pentru sighetenii de la SC Plimob Sighet. Tinerii jucători s-au impus în faţa echipei sălăjene FC Zalău cu scorul de 1-0

SIGHET: Meci bun pentru sighetenii de la SC Plimob Sighet. Tinerii jucători s-au impus în faţa echipei sălăjene  FC Zalău cu scorul de 1-0

Meci bun pentru sighetenii de la SC Plimob Sighet. Tinerii jucători s-au impus în faţa echipei sălăjene  FC Zalău cu scorul de 1-0, în prima partidă disputată din Campionatul Ligii aIII-a, vineri pe Stadionul Muncipal din Sighet. Băieţii antrenaţi de Emil Dăncuş au fost în formă şi au făcut o figură bună, încurajaţi de o galerie numeroasă de suporteri prezenţi în tribune, printre care şi o delegaţie oficială reprezentată de primarul Ovidiu Nemeş, viceprimarul Horea Scubli , consilieri locali şi oameni de sport. Singurl gol al partidei a fost marcat de Baias Paul, în a doua repriză de joc. Ocazii de gol au fost la ambele porţi, dar portarul sighetean Lucian Mocianu a fost pe fază , respingând de fiecare dată ofensiva sălăjeană. Următorul meci se va desfăşura în deplasare, la Petroşani, vineri dupămasa.Debut promiţător în Liga a III-a pentru jucătorii sigheteni antrenaţi de Emil Dăncuş. S-au pregătit de două luni pentru aceste meciuri, dar nu aveau o perspectivă foarte optimistă. Ultimele înfrângeri din amicalurile de la Bistriţa şi de la Baia Mare  i-au descurajat. Au intrat vineri pe teren  cu un moral scăzut, dar şi-au revenit spectaculos pe parcursul celor 90 de minute de joc.Au pornit mai timid, dar pe parcursul meciului au început să apară şi ocaziile la poarta adversă. Concretizarea eforturilor tinerilor jucători a apărut în minutul 50 al partidei, printr-un şut al sigheteanului Paul Baias. Adversarii au avut şi ei câteva lovituri la poarta echipei sighetene, dar  portarul Lucian Moceanu, care a prins o zi buna,  a respins toate şuturile spre poarta Plimobului. Partida s-a bucurat de o galerie numeroasă, aproape 1000 de suporteri şi-au încurajat echipa la meciul disputat pe terenul propriu.Scorul a fost neaşteptat, sighetenii s-au autodepăşit, aşa cum recunoaşte şi antrenorul, pentru că tinerii joacă acum, pentru prima dată în Liga a-III- a, majoritatea nu au foarte multă experienţă, fiind obişnuiţi doar cu jucători de nivelul Ligii IV, iar diferenţa este semnificativă, spune Emil Dăncuş.Terenul a fost bun ,dar în curând jucătorii vor avea şi condiţii mai bune de joc, stadionul fiind într-un avasat proces de reabilitare printr-un proiect demarat de Primăria Sighet. Arbitrajul perfect a fost asigurat de o brigadă din Satu Mare. Etapa urmatoare echipa se va deplasa la Petrosani, pentru un meci dificil in fata Jiului, dar antrenaorul este optimist si spune ca echipa isi va juca sansa pana in ultimul minut.