VIDEO | Minaur a pierdut în deplasarea de la Călărași și a coborât de pe podium

Duminică s-a disputat partida dintre Dunărea Călărași și CS Minaur Baia Mare, joc contând pentru etapa a 15-a din Liga Zimbrilor. Echipa maramureșeană a pierdut meciul fără drept de apel, fiind condusă din startul partidei până la final.

Minaur a pierdut în deplasarea de la Călărași și a coborât de pe podium. Gazdele s-au desprins încă din primele minute. A fost 4-2 (min. 8), după ce ei au marcat tot ce au aruncăt spre poartă, iar băimărenii au ratat două, având însă și o inferioritate. Călărași își mărește avantajul și se ajunge la 8-4 (14), apoi până în min. 26 nu mai înscriu oaspeții  niciun gol, dar primesc șase goluri la rând: 14-4 (26). Minaur reușește să reducă din handicap până la finalul primei părți, care se terminăc cu scorul de 15-8.

După pauză, Minaur încearcă să revină în joc, dar gazdele merg din nou la opt goluri: 21-13 (41). De aici reușim să strângem rândurile și scorul: 23-18 (46), 25-21 (53), 26-23 (55), însă aici se oprește “pledoaria” și gazdele încheie meciul cu 31-26.

În urma acestei partied Minaur a coborât pe locul 4 în clasament și va juca joi cu CSM Reșița pe teren propriu.