Gimnastică aerobică: CE – Două medalii de aur, două de argint şi una de bronz pentru România, la juniori

România a obţinut două medalii de aur, două de argint şi una de bronz, duminică, în finalele probelor de juniori de la ediţia a 7-a a Campionatelor Europene de gimnastică aerobică, găzduită de Complexul Romexpo din Bucureşti.

La juniori, medalia de aur în proba de trio a fost câştigată de România 1, în componenţa (Bianca Maria Gorgovan/Alina Radu/Diana Cristina Deac), în timp ce argintul a fost obţinut de România 2 (Carmen Florentina Iliescu/Lavinia Ioana Panaete/Premia Matei).

România 1 a obţinut un punctaj de 19.834, fiind urmată de România 2 (19.484), Rusia 2 (19.386), Spania (19.084), Ungaria 2 (19.031), Rusia 1 18.631, Marea Britanie 1 (18.557), Ucraina 2 (18.013).

De asemenea la juniori, România (în formula Alina Radu, Bianca Maria Gorgovan, Diana Cristina Deac, Carmen Florentina Iliescu, Amalia Nicola, Premia Matei) s-a impus în finala probei de grup, cu un punctaj de 19.784. Argintul a revenit Rusiei 2 (19.381), iar bronzul Rusiei 1 (19.334)

Tot la juniori, Alina Radu a obţinut medalia de argint în proba de individual feminin, cu un punctaj de 19.500. Medalia de aur a revenit italiencei Michela Castoldi (19.600), iar pe ultima treaptă a podiumului a fost spaniola Marta Tovar (19.200). Cealaltă reprezentantă a României, Lavinia Ioana Panaete, s-a clasat a patra (19.150), urmată de Anastasia Degtiareva (Rusia, 19.100), Silvia Sara (Portugalia, 19.050), Christel Lejeune (18.800) şi Noemi Molnar (Ungaria, 18.200).