In perioada 24-31 iulie 2011 au avut loc la Iasi Campionatele Nationale la Sah pentru Echipele de juniori si tineret (8-20 ani), manifestare sportiva organizata de Federatia Romana de Sah si Asociatia Judeteana de Sah Iasi. Concursul a reunit peste 300 de sportivi de la 33 de cluburi din toata tara. Sighetul a fost reprezentat de membrii Clubului “Tisa", care nu ne-au dezamagit nici de aceasta data, reusind sa se intoarca acasa cu 3 medalii de aur, performanta fara precedent in judetul nostru, dupa cum sustine antrenorul clubului de Sah “Tisa” Sighetu Marmatiei, Dombei Rudolf.
Eleva Andra Campean, in varsta de 12 ani, a reusit performanta de a castiga doua medalii de aur. Aceasta a obtinut locul I cu echipa Partyum Margita atat la categoria Sah clasic, Fete-12 ani, cat si la categoria Sah rapid Fete-12 ani.
La categoria de varsta Baieti 10 ani-Sah clasic, concurenta a fost acerba. 18 echipe s-au confruntat pentru primele locuri, iar elevul Colegiului National Dragos Voda, Codrin Cotîrlan a reusit, alaturi de colegii sai din echipa Logismart Sibiu, sa obtina locul I .
Antrenorul Dombei Rudolf sustine ca pentru a obtine rezultate fruntase este nevoie de talent , dar in primul rand este nevoie de seriozitate si multe ore de munca si antrenament.
Stiri de actualitate:
Vezi unde se întrerupe furnizarea apei miercuri, 20 ianuarie
REPORTAJUL ZILEI | IARNA PE ULIȚELE MUZEULUI SATULUI
VIDEO | Accidente pe pârtiile de schi din Maramureș
VIDEO | Sondaj CURS: Biserica rămâne instituția în care românii au cea mai mare încredere
VIDEO | Victorie spectaculoasă pentru Știința Explorări Baia Mare
VIDEO | Lista țărilor cu risc epidemiologic ridicat a fost actualizată
VIDEO | ANM: Avertizare meteo de ninsori, vânt și polei în Maramureș
VIDEO | Cei care nu curăță zăpada din dreptul casei sau al firmei riscă să fie sancționați
MANIFEST | MIHAI EMINESCU, CELEBRAT DE CENTRUL CULTURAL SIGHETU MARMAŢIE
VIDEO | Iarna s-a instalat în Maramureș. Vezi unde a fost cel mai rece noaptea trecută
REPORTAJUL ZILEI | PROIECT DE PROMOVARE A MOȘTENIRII CULTURALE EVREIEȘTI
Accident cu patru răniți
VIDEO | Aflat sub influența alcoolului, după ce a lovit trei garduri a intrat cu mașina într-un autoturism condus de un bărbat care era și beat și nici n-avea permis
VIDEO | Încă o acțiune în campania ”Selfie pe tren nu ia like-uri, ia vieți”
VIDEO | Sindicatul Liber din Învățământ Maramureș consideră obligatorie reducerea numărului de elevi dintr-o clasă
VIDEO | O soluție pentru gestionarea eficientă a deșeurilor la nivelul municipiului Sighetu Marmației
VIDEO | Profesori dispuși la vaccinare anti-COVID 19
VIDEO | Demersuri pentru achiziționarea unui nou ecograf pentru Spitalul Județean
VIDEO | Jandarmii montani maramureșeni se află la datorie și în această perioadă
Sportivi sigheteni medaliaţi cu aur la Campionatul Naţional de Şah

Lasa un raspuns