VIDEO | Sala Polivalentă “Lascăr Pană” a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CSU Cluj-Napoca

Duminică, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CSU Cluj-Napoca, din cadrul etapei a 15-a din Liga Florilor MOL.  Scorul final a fost favorabil echipei băimărene.

Meciul a fost unul echilibrat, în primele 21 de minute, după care Minaur s-a desprins și și-a mărit diferența pe măsura trecerii timpului. O victorie la 15 goluri diferență, după un meci în care s-au marcat foarte multe goluri, pe placul celor prezenți la sală.

În minutul 8 era egalitate de 4-4, după care Minaur a marcat de trei ori la rând și se părea că se desprinde. Clujul a revenit în joc, a profitat de apărarea mai slabă a gazdelor, a egalat la 9 (min. 17), apoi a preluat conducerea: 11-12 (21). Un time-out luat de Costică Buceschi sparge ritmul, Baia Mare se apără foatre bine și înscrie sistematic, astfel că se ajunge la 18-12 (28) și la 21-13 (pauză). Nu se schimbă prea multe nici în partea a doua a întâlnirii, iar Minaur își rulează întreg lotul. Înscrie toată lumea cel puțin un gol, inclusiv portarul Ana Maria Măzăreanu și jocul se termină cu 44-29, în aplauzele publicului spectator.

Clasament

1. Râmnicu Vâlcea – 37p (383-309) – 14
  2. CSM București – 36p (387-317) – 14
  3. Minaur Baia Mare – 26p (367-335) – 14