Oţelul Galaţi a învins Steaua, scor 1-0, şi a câştigat Supercupa României

Campioana Oţelul Galaţi a câştigat Supercupa României, pentru prima oară în istorie, după ce a învins, duminică, la Piatra Neamţ, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Steaua Bucureşti, deţinătoarea Cupei. Lucian Bute, suporter al echipei Oţelul, i-a acordat trofeul de jucătorul meciului şi lui Laurenţiu Buş, autorul singurului gol, iar apoi le-a oferit fotbaliştilor gălăţeni medaliile de câştigători şi trofeul, care a fost ridicat de căpitanul echipei, Sergiu Costin.Jucătorii stelişti au fost premiaţi de preşedintele FRF, Mircea Sandu.Unicul gol al meciului a fost marcat de Laurenţiu Buş, în minutul 14.În minutul 12, Oţelul Galaţi a marcat prin Perendija, însă golul a a fost anulat pe motiv de ofsaid.Gabriel Giurgiu şi Cristian Tănase s-au accidentat în primele minute ale meciului, stelistul suferind o comoţie şi fiind transportat la spital.Lovitura de începere a meciului a fost dată de campionul mondial la box, Lucian Bute.MEDIAFAX