Peste 7.000 de maramureşeni aşteaptă pe listele Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Maramureş în speranţa că îşi vor găsi un job. Mai bine de jumătate dintre aceştia nu sunt indemnizaţi, astfel că nu au niciun venit. Aproape 600 dintre şomerii maramureşeni sunt absolvenţi de studii superioare.
În timp ce unii maramureşeni lucrează pe salarii foarte mici şi se plâng mereu că abia le ajung banii pentru a trăi de pe o zi pe alta, alţii trăiesc din indemnizaţia de şomaj şi aşteaptă să îşi găsească un job. Peste 2.300 de maramureşeni sunt în această situaţie la ora actuală. Cifra se menţine constantă de câteva luni de zile. Industria textilă oferă săptămână de săptămână zeci de locuri de muncă, însă prea puţini sunt cei interesaţi de domeniu. Cei mai mulţi şomeri au vârste cuprinse între 40 şi 49 de ani, dar sunt şi tineri cu vârste sub 25 de ani. În luna decembrie, un număr de 723 de angajatori au primit subvenţii după ce au încadrat în muncă şomeri peste 45 de ani. De-a lungul anului trecut Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă a organizat 23 de cursuri de calificare la care au participat peste 500 de şomeri.
Stiri de actualitate:
FOTBAL: Naționala U19 debutează astăzi la EURO, cu Muntenegru
BAIA SPRIE: Un picnic altfel de Ziua (Inter)națională Impact
LANSARE DE CARTE: În căușul veacului. Scriitori în Maramureș – autoare Florica Bud
COLONIA PICTORILOR: Festivalul Internațional de Film Très Court 2025
HANDBAL: Transfer egiptean la Minaur
AJOFM MARAMUREȘ: Minibursa locurilor de muncă în domeniul comerțului en-gros
SIGHETU MARMAȚIEI: Gazda semnării acordului de parteneriat „Alianța Regională pentru Reconstrucția Ucrainei”
TÂRGU LĂPUȘ: Elevi în drumeție alături de jandarmii montani
VITAL: Întrerupere a furnizării apei potabile vineri, 13 iunie în localitatea Lăpușel și Bozânta Mică
MUZEUL JUDEȚEAN DE MINERALOGIE: Lansarea publică a proiectului Geoparcul UNESCO Gutâi-Maramureș
REZULTATELE concursului profesional al Serviciilor Private pentru Situaţii de Urgenţă
CAMPANIE DE COLECTARE deșeuri electrice în Baia Mare, vineri, 13 iunie
ZAHORÁNSZKI BRIGITTA: Un pas important pentru dezvoltarea comunei Câmpulung la Tisa
START CONCURS BATRA 2025 – Un reper pentru arhitectura contemporană
PAP ZSOLT ISTVÁN: A fost semnat contractul de execuție pentru obiectivul „Casa Minaur”
COMPETIȚIE: Câștigătorul etapei județene a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare pentru situații de urgență
VITAL: Întrerupere a furnizării apei potabile joi, 12 iunie în localitatea Săsar și Ocoliș
AJOFM: Locuri de muncă disponibile în Maramureș
BAIA MARE: Intervenție pentru salvarea unei persoane căzute în puțul liftului
MARAMUREŞ: Peste 7.000 de şomeri sunt înregistraţi pe listele AJOFM

Lasa un raspuns