VIDEO | Minaur se califică în sferturi și vor juca cu rușii de la St. Petersburg

Vineri si Sâmbătă , în Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare s-au disputat manșa tur si retur a optimilor de finală din EHF European Cup, între CS Minaur și echipa ucraineană Donbas Mariupol. Dacă în primul meci, Minaur s-a impus la limită, cu 24-23, a doua întâlnire fiind una mult mai bună , echipa băimăreană a câștigat cu 34-26 (18-15) și a obținut astfel calificarea în sferturile de finală.

În antepenultimul act al competiției, Minaur va întâlni pe HC Neva Sankt Petersburg, echipa rusă urcând în sferturi după 33-21 și 23-21 cu RK Gracanica (Bosnia Herțegovina). Sferturile vor avea loc în 20 și 27 martie. Echipa din St. Petersburg ocupă în acest moment locul 3 în Superliga din Rusia după 19 meciuri (14 victorii, 2 egaluri și 3 înfrângeri), la patru puncte de Cehovskie Medvedi și la două de ȚSKA Moscova.