Victorie pentru Minaur după un meci deloc ușor

CS Minaur și CSM Bacău au disputat ieri primul meci al etapei a treia din Liga Zimbrilor, un meci disputat în devans, deoarece Minaur este angrenată și în competițiile europene și joacă sâmbătă la Gabrovo, cu Lokomotiv Oriahovița, în manșa secundă a primului tur din EHF European Cup.

A fost un meci greu pentru Minaur, care a fost condusă până pe finalul primei reprize, de o grupare bine strunită de Sandu Iacob și cu un inter stânga, Sretenovic, extrem de eficient. Bacăul a condus ultima oară cu 13-12 (27), apoi a avut un jucător eliminat, iar Minaur a marcat de patru ori consecutiv, două dintre reușite fiind după aruncări în poarta goală. După reluare, băimărenii au încercat să păstreze distanța de trei goluri luată până la pauză. Și chiar au și reușit acest lucru până cu 10 minute înainte de ultimul fluier, când CSM Bacău s-a apropiat la un singur gol: 24-23. A mai fost apoi un gol și în min. 54, 27-26, dar Minaur a reușit să gestioneze în favoarea sa finalul de meci și să obțină trei puncte extrem de muncite. Scot final: 30-28.

Sursă informații: csminaur.ro