Săptămâna trecută, câțiva membri ai Asociaţiei Profesionale Neguvernamentale de Asistenţă Socială (ASSOC) care coordonează activitatea proiectului Erasmus+ „Migrants4Migrants” au avut ocazia de a călători în Italia pentru un schimb de experiență .
În cadrul acestei activități, care s-a desfășurat timp de o săptămână, au participat la cursuri de formare bazate pe experiența acumulată de asociațiile din sudul Italiei care se ocupă cu primirea și integrarea migranților și refugiaților. Gazdele au fost foarte primitoare și au împărtășit cu toți participanții cele mai eficiente practici în vederea creării unui mediu oportun pentru emigranți.

Pe lăngâ cursuri, vizitatorii au avut ocazia să petreacă timp de calitate cu echipele din Franța, Portugalia, Grecia și Austria, fiecare venind cu idei și planuri de activități inovatoare cu migranți.
Lasa un raspuns