NEMULȚUMIRI: Poștașii se pregătesc de proteste

NEMULȚUMIRI: Poștașii se pregătesc de proteste

 Sindicaliștii din Poșta Română și-au propus ca în acest an să obțină o mărire salariu. Pentru a-și atinge obiectivul, sindicaliștii au alcătuit și un calendar de proteste la nivel național și local pentru perioada următoare.

După ce în ultimii ani retribuția lor a rămas neschimbată, lucrătorii din Poșta Română vor să obțină în 2016 o mărire de slariu în sumă fixă, 200 de lei pentru personalul executiv și 100 de lei pentru personalul TESA. Sindicaliștii vor să obțină și alte drepturi financiare pentru angajații poștei. 
„Să se acorde din nou acel procent de 2% din fondul de salarii, pentru reluarea suvenționării biletelor de odihnă și tratament, de care n-au mai beneficiat de trei ani de zile. De asemenea dorim reluarea acordării premiilor în bani cu ocazia sărbătorilor de Crăciun, Paște și 8 Martie, care erau primite conform contractului colectiv de muncă”, a declarat președintele Sindicatului Liber din Poșta Română, filiala Maramureș, Monica Zaj.  
„Aproape toate adaosurile la salarii au fost tăiate în perioada 2012-2015. Slariații din poștă nu mai beneficiază de majoritatea sporurilor. Mai există doar sporurile de noapte, pentru zilele de sâmbătă și pentru ore suplimentare. Aveam sporuri de vechime și de fidelitate, care au fost introduse însă în salariu, tocmai pentru a le securiza”, a adăugat vicepreședintele Sindicatului Liber din Poșta Română, filiala regională Cluj, Marcel Giurge.  
Dacă cerințele lor nu vor fi îndeplinite, sindicaliștii vor picheta în luna aprilie sediile poștei, dar și ale prefecturilor din întreaga țară. Calendarul protestelor mai include în luna mai mitinguri organizate în fiecare județ, precum și în București. 
 

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.