LECȚII DE VACANȚĂ CU POLIȚIȘTI: Respectă ca să fii respectat

30 de copii s-au bucurat astăzi de întâlnirea cu polițiștii Biroului Siguranță Școlară la o tabără organizată în orașul Târgu Lăpuș. Discuția polițiștilor a pornit de la o regulă stabilită în cadrul taberei: ce ție nu-ți place altuia nu-i face. Astfel, copiilor li s-a transmis rolul regulilor și importanța respectării acestora pentru menținerea unui echilibru între semeni.

Un alt aspect dezbătut cu cei mici a fost legat de siguranța și securitatea personală sau a bunurilor. Astfel, copiilor li s-a explicat de ce nu este bine să dea curs invitațiilor unor necunoscuți sau să accepte provocări lansate în mediul online. Încălcarea acestor reguli poate conduce la o victimizare cu efecte pe termen lung.

Copiii au înțeles că polițistul este prietenul celor care se îngrijesc de binele semenilor și implicit al celor care respectă regulile.

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.