Traficul pietonal pe podul care leaga municipiul Sighetu Marmatiei de Ucraina peste raul Tisa, prin Punctul de Trecere a Frontierei Sighet-Solotvino ar putea fi intrerupt din cauza unor avarii aparute la structura din lemn.
Podul dintre cele doua localitati de frontiera din Romania si Ucraina, respectiv Sighet Solotvino, asigura zilnic traficul a peste 1.200 de masini si a fost construit in anul 2001. Cu cateva zile in urma, Inspectaoratul Judetean al Politiei de Frontiera Maramures a instiintat Primaria municipiului Sighetu Marmatiei despre unele avarii aparute la structura de lemn a podului. In urma instiintarii, o echipa de experti din cadrul Primariei s-a deplasat la fata locului pentru a constata problemele existente.
In cursul zilei de astazi, podul istoric a fost verificat si de catre constructorul care s-a ocupat anul trecut de reabilitarea stratului de asfalt care acopera podul. Potrivit primarului Eugenia Godja, cel mai probabil saptamana viitoare vor incepe lucrarile de reabilitare, iar traficul pietonal dintre cele doua state, peste podul care traverseaza raul Tisa, ar putea fi inchis pentru cel mult doua zile.
Sighetenii spun că închiderea podului va aglomera traficul în zilele dinainte şi de după închidere.
Stiri de actualitate:
ACȚIUNE TIP BLOCADA LA ULMENI: 34 de vehicule verificate și 11 sancțiuni aplicate
IONEL BOGDAN, deputat PNL Maramureș: Banii publici nu trebuie să aibă culoare politică
INAUGURARE: Bazin de înot dotat cu cele mai moderne instalații la Târgu Lăpuș
RALIUL MARAMUREȘULUI: Restricții de circulație
URMĂRIRE ÎN TRAFIC: Bărbat prins după ce a fugit de polițiști, având permisul suspendat
ACȚIUNE DE PROTEST: Suporteri băimăreni cer demiterea directorului CS Minaur
HANDBAL: Naționala, în grupă cu campioana mondială la EHF Euro 2026
RECOMANDĂRILE Jandarmeriei Maramureș pentru participarea în siguranță la meciurile de handbal din acest sfârșit de săptămână
ZAHORÁNSZKI BRIGITTA: Ziua Națională a Medicului Veterinar – ziua celor care veghează nu doar la sănătatea animalelor, ci și la siguranța alimentelor consumate de cetățeni
COMPETIȚIE: Cu viața mea apăr viața – clasament
SIGHETU MARMAȚIEI: Restricții de circulația pentru parada cavalerească
VITAL: Întrerupere a furnizării apei potabile vineri, 16 mai în Baia Mare
ZAHORÁNSZKI BRIGITTA: Biserica romano-catolică din Sighetu Marmației va fi reabilitată
HANDBAL: Minaur întâlnește campioana în ultimul meci de campionat
MUZEUL JUDEȚEAN DE ARTĂ: Noaptea Muzeelor – o seară în care arta se apropie de oameni
ȘCOALA LIBERTĂȚII, cea de-a 8-a ediție în Sighetu Marmației
BAIA MARE: Simpozionul „Patrimoniul natural”, la Muzeul de Mineralogie
NOAPTEA MUZEELOR în Sighetu Marmației – un eveniment pentru toți
O NOUĂ CAMPANIE de recrutare derulată de Jandarmeria Maramureș
ÎNCHIDERE POD ISTORIC: Podul peste râul Tisa ar putea fi inchis pentru cel mult doua zile, din cauza unor avarii apărute la structura din lemn

Lasa un raspuns