Handbal masculin: România a ratat calificarea la barajul pentru CM 2013

Naţionala masculină de handbal a României a ratat calificarea la barajul pentru Campionatul Mondial din 2013, după ce a fost învinsă duminică de formaţia Belarus, cu scorul de 28-23 (15-12), în Palatul Sporturilor din Minsk, în ultimul meci din grupa a 7-a preliminară.
Tricolorii au jucat destul de bine în prima repriză, în care Belarus a fost aproape tot timpul în avantaj. Gazdele au condus cu 2-0, dar România a egalat (min. 9). Belarus a mai avut apoi 5-3 (15), dar echipa antrenată de Vasile Stângă a revenit din nou, 5-5 (16). Adversarii au reuşit să înscrie apoi de patru ori la rând, 9-5 (19), dar românii au redus diferenţa la 9-7 (21), iar apoi la 10-9 (24). La pauză, Belarus a condus cu 15-12, echipa noastră nereuşind să profite de momentele de superioritate numerică avute.
La Bucureşti, România câştigase cu 25-22.
În clasamentul final al grupei, Belarus a terminat pe primul loc, cu 6 puncte, urmată de România, 6 p, Luxemburg, 0 p.