Un apel venit prin 112 a anunțat Salvamont Maramureș despre faptul ca în zona Runcu se află un grup de 7 persoane, un adult și 6 copii, plecați de la prânz într-o drumeție. Grupul s-a rătăcit, copiii au fost uzi, nefiind echipați corespunzător, iar unul din ei acuza dureri la un picior, fiind nevoie de intervenție de urgență.
S-au constituit 2 echipe de intervenție cu 2 autospeciale Salvamont și 4 salvatori montani care au pornit spre cei 7.
Fiind o zonă cu acces mai greu iarna, abordarea se va face din comuna Mara spre barajul Runcu, salvatorii montani localizându-i cu ajutorul colegilor de la STS pe cei 7.
A fost anunțat și un echipaj SMURD care va merge la cabană pentru a acorda îngrijiri medicale celui care a suferit un traumatism la picior (acesta fiind chiar adultul însoțitor al grupului).
Lasa un raspuns