Baia Mare: Duelul centrilor din naţionala de senioare HCM Baia Mare – HCM Roman 25-22

HCM Baia Mare a învins, cu 25-22 (13-13), pe HCM Roman şi a urcat pe locul 7 în clasamentul Ligii Naţionale. Cei aproximativ 500 de spectatori din Polivalenta băimăreană au asistat la un joc echilibrat, atracţia principală fiind duelul celor doi centri ai echipei naţionale de senioare, Eliza Buceschi (autoare a 10 goluri) şi Amelia Busuioceanu (9). Campionatul intern se întrerupe pentru două luni, următorul meci al HCM-ului fiind programat pe data de 14 ianuarie 2012, la Rm. Vâlcea, cu Oltchim.

HCM Roman a condus de două ori în primul sfert de oră al meciului, cu 5-6 şi 6-7. In rest, băimărencele s-au aflat permanent în avantaj. Gazdele au punctat decisiv în prima parte a jocului, în special prin torpilele expediate de Eliza Buceschi şi golurile marcate de pivotul Timea Tătar. HCM a condus chiar şi cu 3 goluri diferenţă, 12-9 (22′) şi 13-10 (26′), însă finalul primei reprize a apartinut HCM Roman, care a inscris de 3 ori consecutiv şi au stabilit scorul la pauză: 13-13. Băimărencele s-au intors foarte motivate de la vestiar şi au marcat 4 goluri consecutiv, în timp ce Claudia Cetăţeanu a avut tot atâtea intervenţii salvatoare. Echipa antrenată de Cornel Bădulescu nu a renuntat însă la luptă şi s-a apropiat la un singur gol la jumătatea reprizei secunde (20-19). Eliza Buceschi a inscris spectaculos în minutul 48, cu o aruncare de la circa 12 metri, şi a dat semnalul revenirii echipei locale, care a punctat imediat prin Ravasz şi Rudics. Ultimul minut le-a gasit pe gazde în avantaj de 4 goluri pe tabela de marcaj, însă Nicoleta Rusu a mai înscris o dată pentru HCM Roman şi a stabilit rezultatul final, 25-22.

HCM Baia Mare – HCM Roman 25-22 (13-13)
Sala Polivalentă – circa 500 de spectatori.
Au arbitrat: Alin Cîrligeanu şi Diana Florescu (Bucureşti).
HCM Baia Mare: Matei (3 intervenţii), Cetăţeanu (14), Puşcaş (a apărat o aruncare de la 7 m) – El. Buceschi 10 (1 din 7 m), Tătar 5, Pîrvuţ 3, Rudics 3, Ravasz 2 (1), Oşan 1, Maior-Pasca 1, Bondar, Tomescu. Antrenori: Costica Buceschi si Magda Kovacs.
HCM Roman: Cristescu (10 intervenţii, a apărat inclusiv două aruncări de la 7m), Vişan – Busuioceanu 9 (5), Cricleviţ 6, Rusu 3, Agrigoroaiei 2, Stoleru 1, Garipova 1, Iuganu, Gherman. Antrenor: Cornel Bădulescu.
Aruncări de la 7 m: 5-6 (transformate 2-5, au ratat Tătar, Buceschi, Ravasz, respectiv Busuioceanu);
Minute de eliminare: 8-6.