RUGBY: Victorie pentru ”zimbri”, la București, cu CSM

Victorie pentru CSM Știința Baia Mare în meciul împotriva celor de la CSM București, în cadrul etapei a 11-a a SuperLigii de rugby. ”Zimbrii” băimăreni s-au impus în deplasare cu scorul de 27-19 într-o partidă extrem de dificilă.

Partida s-a disputat pe Stadionul Național Arcul de Triumf din București. ”Zimbrii” au revenit în circuitul SuperLigii după o pauză de circa 3 săptămâni. Această pauză s-a dovedit a le fi de bun augur, deoarece au revenit cu forțe proaspete, făcând o figură frumoasă la București.  Superiori din toate punctele de vedere, atât pe plan fizic, cât și tehnico-tactic, băimăreniiconduceau la pauză cu 12-3. Gazdele au reușit să egaleze la un moment dat, ceea ce le-a cam dat emoții băimărenilor, însă la final tabela de marcaj a arătat 27-19 pentru CSM Știința. Băimărenii i-au dedicat victoria tehnicianului Eugen Apjok, care și-a sărbătorit ziua de naștere tocmai în ziua meciului. În urma acestui rezultat, CSM Știința Baia Mare se află pe locul 2 în clasamentul SuperLigii, cu 31 de puncte, pe primul loc fiind Steaua București, iar pe 3 Timișoara Saracens.