În perioada 1 – 30 septembrie se desfăşoară Campionatul Sighetean de ţurcă, ediţia a doua

În perioada 1 – 30 septembrie se desfăşoară Campionatul Sighetean de ţurcă, ediţia a doua. Campionatul se adreseaza membrilor Asociatiei Sportive Clubul Român de Ţurcă din Sighetu-Marmatiei. Înscrierile se pot face pana vineri, 31 august, ora 16.Echipele înscrise în campionat au libertatea de a-şi programa meciurile care pentru a fi oficiale vor trebui să fie asistate de o comisie de arbitraj.Meciurile se vor desfăşura la Stadionul Municipal din Sighetu-Marmaţiei.Fiecare echipă are dreptul de a refuza provocările altei echipe de maximum două ori; la a treia provocare echipa provocată este obligată să accepte – în caz contrar, meciul se consideră pierdut prin neprezentare. Scorul în acest caz este de 0 : -1111  în defavoarea echipei neprezentate.
Regulamentul jocului îl ştie toată lumea, este la îndemâna tuturor pe site-ul http://tzurca.wordpress.com, se vor juca meciuri întregi, până la 1111 puncte, dar într-un timp limitat, până la 120 de minute. Ceea ce am prevăzut în plus este cazul în care după scurgerea celor 120 de minute scorul este egal. În această situaţie se trece la lovituri de departajare – patru jucători de la fiecare echipă vor executa câte o lovitură măsurată cu ruleta, punctele înscrise pentru echipă fiind un număr întreg de lungimi de baston (unitatea de măsură este de 80 cm.). Rotunjirea la numărul întreg se face în jos. Lovitura de ţurcă nu este valabilă, măsurându-se ca celelalte lovituri.