Baia Mare: Stiinta Explorari – Unirea Dej – 3-1

Stiinta Explorari a obtinut a treia victorie consecutiva in acest campionat, succesul de ieri fiind cu atat mai pretios cu cat a fost realizat in fata unei echipe cu care a avut mereu probleme pe teren propriu.

Primul set a fost dominat de gazde, care s-au impus cu 25-20. In setul al doilea, cele doua echipe au mers cap la cap pana la scorul de 19-19. Baimarenii au punctat de doua ori consecutiv (21-19) si se parea ca se vor impune si in acest set. Dejenii au revenit insa spectaculos si scorul a devenit 21-24. Stiinta Explorari a salvat 4 mingi de set, dar pana la urma, Unirea a castigat cu 27-25. In setul al treilea, echilbrul s-a mentinut pana la 20-20, dupa care Explorari a condus cu 25-22. La inceputul setului al patrulea, dejeanul Lucian Tofan a vazut cartonasul galben, pentru proteste repetate la deciziile arbitrilor. Universalul oaspetilor l-a aplaudat ironic pe arbitrul principal Paul Alexi-Szabo si a primit cartonasul rosu. Ramasi fara principalul realizator, oaspetii au parut resemnati, baimarenii reusind sa se desprinda la 7 puncte (12-5). Impulsionata de munteneagreanul Cuk, Unirea a recuperat terenul pierdut si s-a apropiat amenintator la un singur punct, 21-20. La acest scor, capitanul gazdelor Robert Tutea a finalizat un atac dintr-o pozitie dificila, avand si trei adversari la blocaj, aducand astfel linistea in tribune. Acelasi Tutea a facut si ultimul punct al setului, adjudecat de gazde cu 25-22, informează conducerea clubului.