REPORTAJUL ZILEI: ACS Kickbox Baia Mare s-a impus la Cupa ”Armura”

Sportivii băimăreni de la ACS Kickbox Baia Mare s-au impus la Cupa ARMURA 2017. Evenimentul sportiv a avut loc la finalul lunii octombrie, la Sala Sporturilor din Târgu-Mureș. La întrecere au fost aşteptaţi peste 300 de practicanţi de kickbox de la aproximativ 40 de cluburi din întreaga țară.

La Gala "ARMURA”, ediția a 4-a, ACS Kickbox Baia Mare a participat cu 8 sportivi care s-au luptat două zile în semifinale. 4 dintre aceștia s-au calificat în Finale, ajungând și pe podium. Locul 1 respectiv medalia de Aur a fost câștigată de Alexia Cristina Ilieș, medaliații locului 2 au fost Alex Hereș și Bogdan Petrovan și medalia de bronz i-a revenit lui Ghiță Tamaș.
”Recent am participat la Cupa Armura, o gală prestigioasă deoarece s-au strâns foarte multe cluburi din țară, se desfășoară în fiecare an, a fost a patra competiție. Am mers cu 8 sportivi, ne-am pregătit o lună întreagă pentru această cupă. A fost un sistem piramidal, adică lupți până la eliminare. Am avut rezultate bune în sensul că toți sportivii au trecut câte 2-3 tururi, am prins și un sportiv care s-a accidentat și din păcate se întâmplă. Am avut o fată la 13 ani care a ieșit campioana Armura, a câștigat doar prin knockout – Ilieș Alexia. Am avut un copil mic – Petrovan Bogdan – care și el a mers până în finală, devenind vicecampion și am mai avut la 50 de kilograme, la fel un vicecampion. A fost o competiție foarte grea deoarece a participat foarte mulți concurenți clubul domnului Cătălin Moroșanu – Școala de Kickbox Scorpions Iași, au fost cel puțin 80 de participanți și au participat 40 de cluburi. Noi putem să spunem că cu 8 participanți am fost destul de reduși ca prezență dar am făcut față, ne-am testat sportivii deoarece majoritatea practică acest sport de 8-9 luni. La această cupă, jumătate dintre participanți au fost din galele pro, toți aveau câte 20-30 de meciuri la activ și îmi pare bine că sportivii noștri nu s-au făcut de râs și am reușit să accesăm și un loc I, un vicecampion și un bronz”, a declarat antrenorul ACS Kickbox Baia Mare, Oliver Polgar.
Și sportivii spun că au fost meciuri grele, fiind prezenți luptători din toate colțurile țării dar sunt mândri că au reprezentat Baia Mare și că au ajuns pe primele locuri.
A fost o experiență frumoasă, a fost un pas pentru a vedea cum suntem, unde ne aflăm la ce nivel de aflăm, pentru a ne testa. Am ales acest sport pentru  că, în primul rând, îmi place să mă bat. M-am apucat de dans pentru a-mi forma corpul, am făcut o groază de sporturi dar m-am oprit la acest sport pentru că e extraordinar. Îmi doresc rezultate cât mai bune, să excelez în ceea ce fac, vreau să fiu campionaă mondială anul viitor, în Argentina, la categoria mea”, a spus Cristina Alexia Ilieș.
”A fost interesant, o competiție foarte complexă, destul de bine organizată. A fost greu dar ne-am dovedit nouă că putem și în continuare ne gândim să participăm la competiții foarte grele pentru că așa o să evoluăm. Am luat locul II, am pierdut finala, a fost o finală grea”, a adăugat Alex Hereș.
Reprezentanții kickboxului doresc să arate că acest sport este unul aparte, care nu promovează violența. Dar nu este nici încurajat din punct de veere financiar, motiv pentru care uneori, fără sponsori, acești sportivi nu ar putea înregistra performanțe.  Antrenorul clubului ACS Kickbox Baia Mare se arată mulțumit de performanța clubului care are sportivi clasați pe primele locuri, la cele mai de anvergură competiții.
Muncim și trebuie să câștigăm pentru că într-o competiție există și pierzători și câștigători. Dar se mai întâmplă să și pierzi, nu numai să câștigi”, a conchis antrenorul ACS Kickbox Baia Mare.