HANDBAL FEMININ: Cupa României rămâne la Baia Mare

HCM Baia Mare a câştigat pentru a treia oară consecutiv Cupa României după Final Four-ul disputat la sfârşitul săptămânii trecute în Baia Mare. În finală, băimărencele au trecut cu scorul de 18-17 de CSM Bucureşti, rivala la titlul de campioană a echipei maramureşene.
În prima zi, HCM a evoluat în semifinale împotriva celor de la Neptun Constanţa, reuşind să câştige partida cu scorul de 28-19 în urma unui antrenament cu public al echipei antrenate de Tone Tiselj. În cealaltă semifinală s-au întâlnit SCM Craiova şi CSM Bucureşti într-un meci foarte echilibrat, care a fost câştigat în cele din urmă de bucureştence cu scorul de 22-21. Duminică a avut loc finala Cupei României, în care s-au întâlnit HCM Baia Mare şi CSM. Primul gol al partidei a fost înscris de abia în minutul 7 prin Eliza Buceschi. Prima repriză a fost una cu goluri puţine, cele două apărări evoluând ca la carte. Scorul primelor 30 de minute a fost de 10-9 pentru echipa din capitală. Și în cea de-a doua repriză s-a înscris puțin. În minutul 59 scorul era egal, 17-17, iar cu 10 secunde înaintea fluierului final echipa maramureşeană a primit o lovitură de la 7 metri. Valentina Ardean Elisei a fost cea care și-a luat inima-n dinţi şi a transformat. HCM Baia Mare a câştigat partida cu scorul de 18-17 şi, de asemenea, a cucereit Cupa României pentru a treia oară consecutiv. Principala marcatoare a echipei antrenate de Tone Tiselj a fost Valentina Ardean Elisei, cu şapte goluri.