FOTBAL: Programul Campionatului Mondial 2018 din Rusia

marti , 12 iun 2018, ora 09:33       de Agerpres       Sport

Cupa Mondială de fotbal din Rusia se va desfăşura în perioada 14 iunie - 15 iulie pe 12 stadioane din 11 oraşe, cu 32 de echipe, împărţite în opt grupe. În premieră pentru un Campionat Mondial, ediţia 2018 vine şi cu o noutate tehnologică: arbitrajul video, testat deja în mai multe competiţii importante. Se vor disputa în total 64 de partide pentru a afla ce națională va ridica trofeul.


Programul complet al competiţiei:


Joi 14 iunie


18,00 (ora României) Rusia - Arabia Saudită, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa A


Vineri 15 iunie


15,00 Egipt - Uruguay, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa A


18,00 Maroc - Iran, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa B


21,00 Portugalia - Spania, la Soci (stadionul Fişt), în Grupa B


Sâmbătă 16 iunie


13,00 Franţa - Australia, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa C


16,00 Argentina - Islanda, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa D


19,00 Peru - Danemarca, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa C


22,00 Croaţia - Nigeria, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa D


Duminică 17 iunie


15,00 Costa Rica - Serbia, la Samara (Samara Arena), în Grupa E


18,00 Germania - Mexic, la Moscou (stadionul Lujniki), în Grupa F


21,00 Brazilia - Elveţia, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa E


Luni 18 iunie


15,00 Suedia - Coree de Sud, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în Grupa F


18,00 Belgia - Panama, la Soci (stadionul Fişt), în Grupa G


21,00 Tunisia - Anglia, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa G


Marţi 19 iunie


15,00 Columbia - Japonia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa H


18,00 Polonia - Senegal, la Moscou (stadionul Spartak), în Grupa H


21,00 Rusia - Egipt, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa A


Miercuri 20 iunie


15,00 Portugalia - Maroc, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa B


18,00 Uruguay - Arabia Saudită, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa A


21,00 Iran - Spania, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa B


Joi 21 iunie


15,00 Danemarca - Australia, la Samara (Samara Arena), în Grupa C


18,00 Franţa - Peru, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa C


21,00 Argentina - Croaţia, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în Grupa D


Vineri 22 iunie


15,00 Brazilia - Costa Rica, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa E


18,00 Nigeria - Islanda, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa D


21,00 Serbia - Elveţia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa E


Sâmbătă 23 iunie


15,00 Belgia - Tunisia, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa G


18,00 Coreea de Sud - Mexic, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa F


21,00 Germania - Suedia, la Soci (stadionul Fişt), în Grupa F


Duminică 24 iunie


15,00 Anglia - Panama, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în Grupa G


18,00 Japonia - Senegal, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa H


21,00 Polonia - Columbia, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa H


Luni 25 iunie


17,00 Arabia Saudită - Egipt, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa A


17,00 Uruguay - Rusia, la Samara (Samara Arena), în Grupa A


21,00 Spania - Maroc, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa B


21,00 Iran - Portugalia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa B


Marţi 26 iunie


17,00 Danemarca - Franţa, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa C


17,00 Australia - Peru, la Soci (stadionul Fişt), în Grupa C


21,00 Nigeria - Argentina, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa D


21,00 Islanda - Croaţia, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa D


Miercuri 27 iunie


17,00 Coreea de Sud - Germania, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa F


17,00 Mexic - Suedia, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa F


21,00 Serbia - Brazilia, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa E


21,00 Elveţia - Costa Rica, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în Grupa E


Joi 28 iunie


17,00 Japonia - Polonia, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa H


17,00 Senegal - Columbia, la Samara (Samara Arena), în Grupa H


21,00 Anglia - Belgia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa G


21,00 Panama - Tunisia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa G


OPTIMILE DE FINALĂ


Sâmbătă 30 iunie


17,00 primul loc în Grupa C - locul 2 în Grupa D, la Kazan (Kazan Arena), O1


21,00) primul loc în Grupa A - locul 2 în Grupa B, la Soci (stadionul Fişt), O2


Duminică 1 iulie


17,00 primul loc în Grupa B - locul 2 în Grupa A, la Moscova (stadionul Lujniki) O5


21,00 primul loc în Grupa D - locul 2 în Grupa C, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), O6


Luni 2 iulie


17,00 primul loc în Grupa E - locul 2 în Grupa F, la Samara (Samara Arena) O3


21,00 primul loc în Grupa G - locul 2 în Grupa H, la Rostov pe Don (Rostov Arena), O4


Marţi 3 iulie


17,00 primul loc în Grupa F - locul 2 în Grupa E, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), O7


21,00 primul loc în Grupa H - locul 2 în Grupa G, la Moscova (stadionul Spartak) O8


SFERTURI DE FINALĂ


Vineri 6 iulie


17,00 câştigătoarea O1 - câştigătoarea O2, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), primul sfert


21,00 câştigătoarea O3 - câştigătoarea O4, la Kazan (Kazan Arena), sfertul 2


Sâmbătă 7 iulie


17,00 câştigătoarea O7 - câştigătoarea O8, la Samara (Samara Arena), sfertul 3


21,00 câştigătoarea O5 - câştigătoarea O6, la Soci (stadionul Fişt), sfertul 4


SEMIFINALE


Marţi 10 iulie


21,00 câştigătoarea sfertului 1 - câştigătoarea sfertului 2, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)


Miercuri 11 iulie


21,00 câştigătoarea sfertului 3 - câştigătoarea sfertului 4, la Moscova (stadionul Lujniki)


FINALA MICĂ


Sâmbătă 14 iulie


17,00 la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)


FINALA


Duminică 15 iulie


18,00, la Moscova (stadionul Lujniki). 

tags: fotbal:, programul, campionatului, mondial, 2018, din, rusia