Sport

FOTBAL: Minerul Baia Mare rămâne lider, după a șaptea victorie din campionat

miercuri , 18 oct 2017, ora 16:36       de Ioana Popovici       Sport

Echipa de fotbal Minerul Baia Mare a obținut cea de-a 7-a victorie din Liga a-IV-a, Seria Sud, de această dată împotriva Viitorului Ulmeni, cu scorul de 8-1. Minerul Baia Mare rămîne lider cu maximum de puncte, iar în etapa viitoare va disputa derby-ul cu CS Fărcaşa în deplasare, echipă care are cu două puncte mai puţin.

Fotbaliștii băimăreni au dominat prima repriză, însă primul gol a fost marcat de oaspeți, Hauşi transformând un  penalty acordat uşor de central. Căpitanul Călin Borota a restabilit egalitatea, în următoarele minute, cu un șut de la aproximativ 30 de metri. Astfel, la pauză, tabela indica egalitate între cele două echipe.

În a doua repriză, elevii lui Dorin Toma şi Cristian Bogdan au marcat de 5 ori într-un interval de 15 minute, ultimele două goluri asigurând victoria clară a băimărenilor și poziția de lider în clasament. Pentru Minerul au marcat în a doua repriză Alexandru Ignat, Sandu Bococi, Simion David, Răzvan Lupu, Cătălin Tutuţa  și Marius Feraru.