Sport

FOTBAL: Minerul Baia Mare, egal în al doilea amical

miercuri , 7 feb 2018, ora 12:55       de maramedia.ro       Sport

Minerul Baia Mare a disputat al doilea amical din această iarnă. Formaţia antrenată de Dorin Toma şi Cristian Bogdan s-a duelat la sfârșitul săptămânii trecute pe terenul din Ferneziu cu gruparea de liga a III-a Unirea Tăşnad, echipă care şi-a încheiat recent cantonamentul de şase zile de la Ocna Şugatag.

Desfăşurat pe un teren greu, partida s-a încheiat nedecisă, 1-1. Scorul a fost deschis de Giurgiu, în minutul 5, cu un şut în diagonală sub transversală, însă oaspeţii au egalat până la pauză prin trasorul expediat de Cădar din afara careului tot sub transversală.

Băimărenii au încercat în partea secundă să reintre în avantaj şi au avut două posibilităţi mari, prin Valer Giurgiu şi atacantul ucrainean Dan Vasyl, care nu au reuşit însă să modifice tabela, sorul final fiind 1-1.

Echipa antrenată de Dorin Toma şi Cristian Bogdan continuă pregătirile pe plan local, iar în această săptămînă va efectua două antrenamente pe zi, pentru ca sâmbătă să dispute un nou meci de verificare. CS Minaur se va deplasa la Cluj pentru duelul cu echipa satelit a Universităţii, grupare ce activează în eşalonul patru.