Sport

FOTBAL: Minerul Baia Mare a pierdut primul amical al iernii

marti , 30 ian 2018, ora 14:16       de maramedia.ro       Sport

Fotbaliștii de la Minerul au pierdut primul amical al iernii împotriva formaţiei de liga a III-a Sănătatea Cluj-Napoca. Liderul seriei Sud a cedat cu scorul de 1-4 confruntarea disputată la sfârșitul săptămânii pe terenul bazei Clujana.

Singurul gol al echipei pregătite de Dorin Toma şi Cristian Bogdan a fost semnat de una dintre achiziţiile acestei ierni, Ionuţ Mureşan, care a înscris în minutul 90 cu un şut de la 25 m în poarta goală.

Sănătatea a condus cu 2-0 după primele 20 de minute, iar celelalte două reuşite au venit în partea secundă. În lotul echipei băimărene au debutat şi achiziţiile efectuate în pauza competiţională, Ciprian Duruş, Valer Giurgiu, Ionuţ Mureşan, Eduard Juhasz şi Dan Vasyl. Minerul nu i-a avut la dispoziţie pe Gabriel Danciu, Tudor Balmoş şi Călin Borota. În schimb, Dorin Toma a testat şi trei juniori de la grupa A1 al clubului, Raul Prodan, David Murugă şi Roland Pohl.

Minerul va evolua în următorul joc de verificare tot împotriva unei echipe din eşalonul trei, sîmbătă, pe teren propriu, cu Unirea Tăşnad.