STIRI

FINALĂ CU NUME GRELE LA CINCINNATI: Federer şi Djokovic se întâlnesc pentru a 46-a oară în carieră
duminica , 19 aug 2018, ora 12:08       de MEDIAFAX       Sport
Roger Federer (37 de ani, locul 2 ATP) şi Novak Djokovic (31 de ani, locul 10 ATP) se vor înfrunta în finala turneului de la Cincinnati. Elveţianul a câştigat competiţia de şapte ori până acum.
HANDBAL: Fetele de la Minaur, învinse în primul meci din turneul de la Bistrița
vineri , 17 aug 2018, ora 12:33       de minaur.ro       Sport
În primul meci disputat la turneul de la Bistrița echipa locală CS Gloria 2018 a învins cu 27-26 (15-10) pe CS Minaur Baia Mare. Jocul a fost echilibrat însă gazdele au fost mereu la conducere. Deși au fost conduse la pauză cu o diferență de 5 goluri baimarencele au revenit spectaculos în repriza secundă datorită eficienței superioare din atac. Andreea
CLASAMENT FIFA: Naționala de fotbal a ajuns pe cea mai bună poziție din 2016 încoace
joi , 16 aug 2018, ora 15:29       de sursa: ziare.com       Sport
Naționala de fotbal a României a urcat două locuri în clasamentul mondial publicat joi de Federația Internațională de Fotbal. România, care nu a participat la Cupa Mondială, a urcat două poziții și se află pe locul 28. ”Tricolorii” au inceput anul pe 40, dar au urcat 4 locuri în februarie, 4 în aprilie și câte 2 în iunie și august - scrie
HANDBAL: Minaur a câștigat trofeul Memorialului ”Lascăr Pană”
luni , 13 aug 2018, ora 16:00       de Oana Dulf       Sport
Vești bune vin și din handbalul masculin. Minaur Baia Mare a câștigat prima ediție a Memorialului ”Lascăr Pană”. După ce în prima zi a Memorialului „Lascăr Pană” Minaur Baia Mare a câștigat partida împotriva celor de la Potaissa Turda, sâmbătă, Minaur a repetat performanța și în fața echipei CSU Suceava învingând 42-30 (22-16). Meciul
HANDBAL: În weekend se organizează prima ediție a Memorialului ”Lascăr Pană”
joi , 9 aug 2018, ora 11:55       de sursa: minaur.ro       Sport
Clubul Sportiv Minaur Baia Mare organizează vara aceasta prima ediție a Memorialului „Lascăr Pană”, un turneu amical de handbal masculin care își propune să păstreze viu spiritul celui care a făcut ca suporterii băimăreni să fie recunoscuți în întreaga țară ca fiind cei mai buni cunoscători ai acestei discipline, proclamate sport
TENIS: Sorana Cirstea a invins-o pe Monica Niculescu in primul tur la Rogers Cup
Sorana Cirstea s-a calificat, marti seara, in turul doi al turneului Rogers Cup de la Montreal, Canada.
CM 2018: Franța este noua campioană mondială la fotbal
luni , 16 iul 2018, ora 19:31       de MaraMedia       Sport
Franța este noua campioană mondială la fotbal, în urma finalei câștigate ieri în fața Croației, cu 4-2. Jucătorul turneului final din Rusia a fost desemnat croatul Luka Modrici, component al lui Real Madrid.
TENIS: Novak Djokovic, campion la Wimbledon 2018. Sârbul a câştigat al 13-lea titlu de Mare Şlem al carierei, după o finală dominată net
duminica , 15 iul 2018, ora 22:46       de MEDIAFAX       Sport
Sârbul Novak Djokovic, locul 21 ATP, a câştigat, duminică, turneul de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce l-a învins pe sud-africanul Kevin Anderson, locul 8 ATP, scor 6-2, 6-2, 7-6.
PE URMELE LUI STEFFI GRAF: Angelique Kerber a triumfat la Wimbledon după ce a învins-o pe Serena Williams, în finală
duminica , 15 iul 2018, ora 14:01       de MEDIAFAX       Sport
Angelique Kerber, în vârstă de 30 ani, a câştigat, sâmbătă, finala turneului de la Wimbledon, scor 6-3, 6-3, în faţa Serenei Williams. Jucătoarea din Germania câştigă a treia coroană a carierei în turneele de Mare Şlem, după Australian Open 2016 şi US Open 2016.
TENIS: Novak Djokovic şi Kevin Anderson joacă duminică finala turneului de la Wimbledon
duminica , 15 iul 2018, ora 09:48       de MEDIAFAX       Sport
Sârbul Novak Djokovic, locul 21 ATP, şi sud-africanul Kevin Anderson, locul 8 ATP, joacă duminică, pe terenul central, finala turneului de Mare Şlem de la Wimbledon.