STIRI

BASCHET: Răsplătiți cu diplome și medalii
vineri , 15 iun 2018, ora 15:40       de Dana Berci       Sport
În cadrul festivității de premiere a elevilor merituoși de la Colegiul Național Dragoș Vodă a fost premiată și echipa de baschet masculin din Sighetu Marmației. Sportivii au fost răsplătiți pentru activitatea și rezultatele obținute la competițiile de anul acesta cu diplome și medalii. ”Educația fizică și sportul nu puteau să rămână
ÎNOT: 12 medalii pentru sportivii de la Gold Stars Baia Mare la campionatul național
marti , 12 iun 2018, ora 16:15       de Oana Dulf       Sport
12 medalii au obținut înotătorii de la Gold Stars Baia Mare la campionatul național de la Târgoviște. Competiția a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute. Patru înotători Masters ai Asociației Club Sportiv Gold Stars Baia Mare au participat la campionatul național dedicat acestor sportivi. Evenimentul a avut loc în perioada 9-10 iunie, la
SPORT: Proiectul ”Educație prin sport, educație prin baschet” demarat de CSM și CSS Sighet a fost bine primit de copiii din școlile sighetene
joi , 7 iun 2018, ora 21:26       de Dana Berci       Sport
Proiectul ”Educație prin sport, educație prin baschet” demarat de CSM și CSS Sighet a fost bine primit de copiii din școlile sighetene. Antrenametele împreună cu reprezentanții clubului și întâlnirea cu sportivii de la CSM au fost o bucurie pentru elevi care au profitat de această ocazie ca să ceară autografe și să se fotografieze cu
ȚURCĂ: Patru sigheteni la campionatul din Slovenia
vineri , 1 iun 2018, ora 15:58       de Dana Berci       Sport
4 sigheteni vor reprezenta Clubul Român de Țurcă la campionatul din Slovenia. Competiția are loc în perioada 1-3 iunie și vor participa mai multe țări. Anul acesta sportivii își doresc să aducă trofeul în Sighet. Sâmbătă se joacă meciurile din grupe, urmând ca duminică să aibă loc semifinalele și finalele. ”Vom poposi în Slovenia, în
DANS SPORTIV: 11 medalii pentru Prodance
marti , 15 mai 2018, ora 13:03       de maramedia.ro       Sport
Sportivii de la Prodance Baia Mare au obținut 23 de calificări în finale, din care 11 medalii, la Concursul Național ”Cupa Sătmarului” care a avut loc în perioada 12-13 mai. Perechile care au participat la concursul de dans sportiv au obținut 2 medalii de aur, 5 de argint si 4 de bronz. Medalie de aur au obținut Gabriel Hegheduș și Marisa Nedelea,
SPORT: Pentru performanță e nevoie de condiții
vineri , 11 mai 2018, ora 12:54       de Dana Berci       Sport
Baschetul a devenit unul dintre cele mai atractive sporturi din Sighetu Marmației, însă pentru a obține rezultate bune directorul Clubului Sportiv Școlar spune că trebuie să aibă și condiții optime de desfășurare a antrenamentelor și a competițiilor. O sală de sport amenajată corespunzător, dar și antrenori bine pregătiți ar fi principalele
PRODANCE: Medalii pentru băimăreni la Dance Festival
joi , 10 mai 2018, ora 13:51       de maramedia.ro       Sport
Concursul național Cupa Baia Mare Dance Festival care a avut loc duminică a adunat pe ringul de dans peste 200 de perechi și fete solo în 39 de categorii de concurs, 30 de oficiali din toată țara și aproximativ 1000 de spectatori. Ceremonia de deschidere a concursului a găzduit show-uri deosebite, oferite de grupele de copii începători cu vârste între 4-6
BAIA MARE: Ziua Mondială a Dansului sărbătorită prin medalii la concurs și dans în aer liber
luni , 30 apr 2018, ora 16:51       de MaraMedia       Comunitate
Ziua Mondială a Dansului, sărbătorită în fiecare an în 29 aprilie, a fost marcată de dansatorii de la Prodance 2000 prin rezultate frumoase la Concursul Național de Dans de la Bistrița și printr-un eveniment de dans în aer liber în Parcul Regina Maria din Baia Mare.
BASCHET: CSM Sighet încheie sezonul cu fruntea sus
joi , 26 apr 2018, ora 16:48       de Maramedia       Sport
Pentru ultima dată în acest sezon competițional Baschet Club CSM Sighet s-a prezentat în fața propriilor suporteri într-un meci împotriva celor de la CSM Ploiești. În fața unui public numeros oaspeții au dominat partida de astăzi. Încă de la începutul partidei oaspeții au prezentat un joc bine gândit tactic, conduși în teren de către Cătălin
DE IZBELIȘTE: La taberele școlare nu s-au făcut reparații capitale de când s-au construit
miercuri , 25 apr 2018, ora 19:08       de Oana Dulf       Comunitate
La clădirile taberelor școlare din municipiul Baia Mare nu s-au efectuat reparații capitale de când au fost ele construite. În opinia directorului Direcției Județene pentru Sport și Tineret Maramureș, Corneliu Săvoiu, activitatea sportivă ar avea nevoie de o descentralizare. Toate aceste aspecte au fost pe larg prezentate azi, la Colegiul Prefectural, unde