STIRI

ULTIMATE KICKBOXING: 32 medalii obținute la Campionatul Național de Freestyle Kickboxing la Buzău
vineri , 19 oct 2018, ora 18:39       de MaraMedia       Sport
În luna octombrie echipa Ultimate Kickboxing din Sighetu Marmației a participat la Campionatul Național de Freestyle Kickboxing la Buzău cu 13 sportivi cu vârste cuprinse între 6 și 17 ani.
LUCRĂRI: Se extinde Spitalul de Boli Infecțioase
joi , 18 oct 2018, ora 15:17       de Oana Dulf       Sanatate
Se dorește extinderea pe verticală a corpului de clădire C1 a Spitalului de Boli Infecțioase și Psihiatrie Baia Mare. Necesitatea extinderii a rezultat din obligația de a răspunde cerințelor planului de conformare, respectiv asigurarea numărului de paturi pentru spitalizare, necesare funcționării secțiilor existente. Consilierii județeni au aprobat
SPECIAL: Argint la Olimpiada Internațională de Astronomie pentru un băimărean
miercuri , 17 oct 2018, ora 17:55       de Oana Dulf       Sport
Elevul băimărean Traian Rareș Tuș, de la Colegiul Național ”Gheorghe Șincai”, a obținut medalia de argint la ediția a XXIII-a a Olimpiadei Internaționale de Astronomie. 83 de elevi din 23 de țări au participat la olimpiada desfășurată în Colombo. Traian Tuș, elev în clasa a VIII-a, mărturisește că a fost o onoare pentru el să reprezinte
FOTBAL: Avântul, lider în seria Nord
marti , 16 oct 2018, ora 19:31       de DANA BERCI       Sport
La sfârșitul săptămânii trecute s-au disputat meciurile unei noi runde din Liga a patra de fotbal, o competiție viu disputată.
CUPA PRODANCE: Sportivii de la Prodance 2000 au urcat de 17 ori pe podium și s-au calificat în alte 9 finale la Concursul Național de dans
luni , 15 oct 2018, ora 19:01       de MaraMedia       Sport
Sportivii de la școala de dans Prodance 2000 au obținut 6 medalii de aur, 6 de argint, 5 de bronz și alte 9 calificări în finalele Concursului Național de dans „Cupa Prodance”, ediția a IX-a, care s-a desfășurat duminică, în Baia Mare. Concursul Național „Cupa Prodance” a fost organizat de școala de dans băimăreană și a făcut parte din șirul
RUGBY: Victorie cu punct bonus la Cluj pentru CSM Știința
luni , 15 oct 2018, ora 14:48       de sursa: rugbybaiamare.ro       Sport
Sâmbătă au fost programate două dintre meciurile etapei a șasea a SuperLigii de Rugby.  CSM Știința Baia Mare a obținut la Cluj o victorie cu punct bonus, învingând cu 42-7. Nevoia de puncte resimțită de Universitatea Cluj și CSM Știința Baia Mare a făcut ca spectacolul din teren să fie unul bărbătesc, plăcut iubitorilor de rugby prezenți pe
LOTO: S-a câștigat premiul cel mare la Joker
Un norocos a cheltuit 8,5 lei pe un bilet la Loto și s-a trezit că „investiția” i-a adus un câștig de aproape 470 de ori mai mare. La tragerea Joker de duminică, 14 octombrie 2018, s-a câștigat premiul de categoria I în valoare de 3.840.971,39 lei (peste 824.000 de euro), anunță Loteria Româniă. Biletul norocos a fost jucat la agenția 72-054 din
CERCETĂTORI: Cancerul provocat de aerul pe care îl respirăm
Aerul pe care îl respirăm ne poate aduce un cancer. De vină sunt, în special, particulele foarte fine din emisiile mașinilor. Cercetătorii din Taiwan au colectat datele obținute în 2009 din 66 de stații de monitorizare a calității aerului din această țară. Apoi le-au comparat cu cele despre starea de sănătate a jumătate de milion de bărbați de
REMEMBER: Ce s-a întâmplat important în 12 octombrie
vineri , 12 oct 2018, ora 08:40       de Maramedia       Agenda Ta
12 octombrie este a 285-a zi a calendarului gregorian și a 286-a zi în anii bisecți. Cuprins 1 Evenimente 2 Nașteri 3 Decese 4 Sărbători Evenimente 1931: Se inaugurează statuia lui Cristos Mântuitorul din Rio de Janeiro, Brazilia. Are 30 de metri înălțime (fără să se includă cei 8 metri ai soclului), lățimea între brațe este de 28
GIMNASTICĂ RITMICĂ: 14 medalii cucerite de sportivele de la LPS Baia Mare la Iași Trophy
joi , 11 oct 2018, ora 08:20       de Oana Dulf       Sport
În capitala Moldovei s-a desfășurat recent concursul internațional de gimnastică ritmică Iași Trophy și festivalul ansamblurilor ”Gineta Stoenescu”. LPS Baia Mare a obținut, la Iași Trophy, 14 medalii. Pe covorul de concurs au evoluat peste 140 de gimnaste din Ucraina, Republica Moldova, Bulgaria şi de la mai multe cluburi din România - din