REMEMBER: Ce s-a întâmplat important într-o zi de 19 iulie
joi , 19 iul 2018, ora 09:12       de Maramedia       Agenda Ta
19 iulie este a 200-a zi a calendarului gregorian și a 201-a zi în anii bisecți. Cuprins 1 Evenimente 2 Nașteri 3 Decese 4 Sărbători Evenimente 1900: Se deschide metroul din Paris. 1553: Lady Jane Grey este înlocuită de Maria I ca regină a Angliei după numai nouă zile de domnie. 1870: Războiul franco-prusac: Franța a declarat război Prusiei.
REMEMBER: Ce s-a întâmplat important într-o zi de 17 iulie
marti , 17 iul 2018, ora 08:57       de Maramedia       Agenda Ta
17 iulie este a 198-a zi a calendarului gregorian și a 199-a zi în anii bisecți. Cuprins 1 Evenimente 2 Nașteri 3 Decese 4 Sărbători 5 Note Evenimente 1976: La Jocurilor Olimpice de la Montreal Nadia Comăneci a obținut șapte note de 10.00, prima dată în istoria gimnasticii când se acordă această notă. 1402: În China, împăratul Yongle
TENIS: În Sighet a avut loc Cupa Maramureșului
vineri , 13 iul 2018, ora 13:26       de Dana Berci       Sport
Recent în Sighetu Marmației a avut loc Cupa Maramureșului la tenis. Competiția s-a desfășurat pe parcursul mai multor zile și au participat un număr mare de tenismeni. Sportivii au fost repartizați pe mai multe categorii de vârstă începând de la copii și junior și până la seniori. Arbitrul principal a fost profesorul Zoltan Csilik iar organizatorul
IPJ: Opt poliţişti maramureşeni participă la campionatul de înot al M.A.I.
luni , 2 iul 2018, ora 13:04       de Maramedia       Sport
Lupta cu apa i-a adus pe poliţiştii maramureşeni pe cele mai înalte trepte ale podiumului la toate concursurile naţionale şi internaţionale la care au participat. De această dată pleacă, la fel de hotărâţi, spre municipiul Târgovişte, unde, în perioada 03 – 07 iulie, se va desfăşura etapa finală a Campionatului de Înot al Ministerului Afacerilor
RUGBY: Andrei Iurea rămâne ”zimbru” încă trei ani
miercuri , 20 iun 2018, ora 14:03       de maramedia.ro       Sport
CSM Știința Baia Mare a a prelungit pe o perioadă de trei ani contractul jucătorului din linia a doua Andrei Iurea. Acesta a venit la vicecampioana României în 2015. Datorită calităților care îi conferă posibilitatea de a evolua atât în linia a doua, cât și ca aripă de grămadă sau la închidere, Iurea și-a trecut în cont un titlu național și
BASCHET: Răsplătiți cu diplome și medalii
vineri , 15 iun 2018, ora 15:40       de Dana Berci       Sport
În cadrul festivității de premiere a elevilor merituoși de la Colegiul Național Dragoș Vodă a fost premiată și echipa de baschet masculin din Sighetu Marmației. Sportivii au fost răsplătiți pentru activitatea și rezultatele obținute la competițiile de anul acesta cu diplome și medalii. ”Educația fizică și sportul nu puteau să rămână
ÎNOT: 12 medalii pentru sportivii de la Gold Stars Baia Mare la campionatul național
marti , 12 iun 2018, ora 16:15       de Oana Dulf       Sport
12 medalii au obținut înotătorii de la Gold Stars Baia Mare la campionatul național de la Târgoviște. Competiția a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute. Patru înotători Masters ai Asociației Club Sportiv Gold Stars Baia Mare au participat la campionatul național dedicat acestor sportivi. Evenimentul a avut loc în perioada 9-10 iunie, la
CUPA 1 IUNIE PE BRADOVA: Ziua copilului, sărbătorită în avans în Bârsana
joi , 31 mai 2018, ora 20:12       de Dana Berci       Eveniment
Ziua copilului a fost sărbătorită în avans anul acesta în Bârsana. Cadrele didactice de la Școala ”Mircea Vulcănescu” și administrația locală le-au pregătit astăzi copiilor o zi plină de sport și distracție în cadrul evenimentului ”CUPA 1 IUNIE PE BRADOVA”. Copiii au participat la competița de cros ”Cupa 1 Iunie pe Bradova”, care a
BUCURIA COPIILOR: Armonie și mișcare pentru cei mici, la Cupa Tisa
joi , 31 mai 2018, ora 15:30       de Dana Berci       Social
Zeci de copii au participat astăzi la cea de-a treia ediție a proiectului județean „Armonie și mișcare - Cupa Tisa”, organizat de Școala gimnazială Sarasău. În timp ce prichindeii de la grădinițe s-au întrecut în desene pe asfalt, colegii lor mai mari au concurat la o competiție de cros. La finalul concursurilor copiii s-au ales cu diplome, cupe și
DANS SPORTIV: 11 medalii pentru Prodance
marti , 15 mai 2018, ora 13:03       de maramedia.ro       Sport
Sportivii de la Prodance Baia Mare au obținut 23 de calificări în finale, din care 11 medalii, la Concursul Național ”Cupa Sătmarului” care a avut loc în perioada 12-13 mai. Perechile care au participat la concursul de dans sportiv au obținut 2 medalii de aur, 5 de argint si 4 de bronz. Medalie de aur au obținut Gabriel Hegheduș și Marisa Nedelea,