STIRI

FINALĂ CU NUME GRELE LA CINCINNATI: Federer şi Djokovic se întâlnesc pentru a 46-a oară în carieră
duminica , 19 aug 2018, ora 12:08       de MEDIAFAX       Sport
Roger Federer (37 de ani, locul 2 ATP) şi Novak Djokovic (31 de ani, locul 10 ATP) se vor înfrunta în finala turneului de la Cincinnati. Elveţianul a câştigat competiţia de şapte ori până acum.
FOTBAL: Minaur Baia Mare s-a calificat în faza a III-a a Cupei României
vineri , 17 aug 2018, ora 12:40       de sursa: AJF Maramures       Sport
CS Minaur Baia Mare s-a calificat în faza a III-a a Cupei României la nivel naţional, după ce formaţia antrenată de Dorin Toma a dispus pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1) de AFC Unirea Tăşnad. Gruparea băimăreană a deschis scorul în minutul 8, Sandu Bococi transformând penalty-ul obţinut de Lihet, pentru ca oaspeţii să revină în meci în
HANDBAL: Fetele de la Minaur, învinse în primul meci din turneul de la Bistrița
vineri , 17 aug 2018, ora 12:33       de minaur.ro       Sport
În primul meci disputat la turneul de la Bistrița echipa locală CS Gloria 2018 a învins cu 27-26 (15-10) pe CS Minaur Baia Mare. Jocul a fost echilibrat însă gazdele au fost mereu la conducere. Deși au fost conduse la pauză cu o diferență de 5 goluri baimarencele au revenit spectaculos în repriza secundă datorită eficienței superioare din atac. Andreea
SPORT: Cluburile care ar putea să joace cu tribunele goale tot sezonul
Cluburile de fotbal din Anglia, care activează în prima ligă, au devenit atât de bogate, încât îşi pot permite să joace cu tribunele goale sezonul acesta şi tot ar înregistra profit. Potrivit BBC, în această situaţie privilegiată se află 11 din cele 20 de echipe din Premier League, care pot disputa meciurile fără spectatori şi tot ies pe plus. Se
HANDBAL: Fetele de la Mianur, la un turneu în Bistrița
miercuri , 15 aug 2018, ora 13:06       de maramedia.ro       Sport
Echipa feminină de handbal CS Minaur Baia Mare va participa, în perioada 16-18 august, la Bistriţa, la un nou turneu internaţional de pregătire, unde va întâlni echipele CS Gloria 2018 Bistiţa Năsăud, “U” Cluj şi Karpaty Uzhgorod, vicecampioana Ucrainei. În mod sigur de la acest turneu va lipsi Andreea Lipară din cauza unei probleme medicale, însă
HANDBAL: Minaur a câștigat trofeul Memorialului ”Lascăr Pană”
luni , 13 aug 2018, ora 16:00       de Oana Dulf       Sport
Vești bune vin și din handbalul masculin. Minaur Baia Mare a câștigat prima ediție a Memorialului ”Lascăr Pană”. După ce în prima zi a Memorialului „Lascăr Pană” Minaur Baia Mare a câștigat partida împotriva celor de la Potaissa Turda, sâmbătă, Minaur a repetat performanța și în fața echipei CSU Suceava învingând 42-30 (22-16). Meciul
RUGBY: ”Zimbrii”, în semifinale în Cupa Regelui
luni , 13 aug 2018, ora 15:43       de Mihaela Șutea       Sport
Rugbiștii de la CSM Știința Baia Mare au jucat sâmbătă, la malul mării, primul meci oficial al acestei veri. Duelul cu nou promovata Tomitanii Constanța, din faza sferturilor de finală a celei de-a patra ediții a Cupei Regelui, s-a încheiat cu victoria zdrobitoare a ”zimbrilor”, cu scorul de 67-5. Meciul a fost unul dezechilibrat ținând cont că la
FOTBAL: Minerul joacă miercuri în Cupa României
vineri , 10 aug 2018, ora 14:18       de sursa: minaur.ro       Sport
Minerul Baia Mare întâlnește Unirea Tășnad în turul 2 al Cupei României. Conform regulamentului competiției se joacă într-un singur tur, echipa băimăreană fiind gazdă. Meciul va avea loc miercuri, 15 august, pe Stadionul „Viorel Mateianu”, cu începere de la ora 17.30. Unirea Tășnad pare a deveni un partener de-al casei în această vară pentru
HANDBAL: În weekend se organizează prima ediție a Memorialului ”Lascăr Pană”
joi , 9 aug 2018, ora 11:55       de sursa: minaur.ro       Sport
Clubul Sportiv Minaur Baia Mare organizează vara aceasta prima ediție a Memorialului „Lascăr Pană”, un turneu amical de handbal masculin care își propune să păstreze viu spiritul celui care a făcut ca suporterii băimăreni să fie recunoscuți în întreaga țară ca fiind cei mai buni cunoscători ai acestei discipline, proclamate sport
VOLEI: Final de vacanță la Știința Explorări
miercuri , 8 aug 2018, ora 13:19       de sursa: stiintaexplorari.ro       Sport
Știința Explorări și-a reluat pregătirile pentru noul campionat al Diviziei A1 de volei masculin. În această lună, voleibaliștii băimăreni se vor pregăti pe plan local sub comanda antrenorilor Marius Botea și Sorin Pop, urmând ca în septembrie să participe la mai multe turnee amicale. La primul antrenament, s-au prezentat șapte voleibaliști: Robert