STIRI

PE PRIMUL LOC: Simona Halep DEVINE numărul 1 Mondial după ce a învins-o pe Jelena Ostapenko şi se califică în finala turneului din Beijing
sambata , 7 oct 2017, ora 11:37       de Mediafax       Sport
Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Beijing după 6-2, 6-4 cu Jelena Ostapenko şi a urcat pe primul loc în clasamentul WTA. Pe parcursul anului, Simona a mai avut câteva trei şanse de deveni numărul 1 mondial, dar de fiecare dată le-a irosit. O primă ocazie a avut-o chiar în finala de Grand Slam de la Roland Garros, pe care a disputat-o tot
HANDBAL: Minaur II, învinsă la Sibiu
marti , 3 oct 2017, ora 14:48       de maramedia.ro       Sport
Sala sporturilor ”Transilvania” din Sibiu a găzduit ieri meciul dintre echipa din localitate și CS Minaur II, contând pentru etapa a 3-a a Diviziei A, seria B, la handbal masculin. Partida nu a fost una dintre cele mai bune pentru băimăreni, aceștia fiind învinși de HC Sibiu. Gazdele au luat din start un avantaj consistent, băimărenii reuşind să se
JOCURILE INVICTUS: Medalie de aur pentru echipa Romaniei la tir cu arcul si argint la proba individuala
sambata , 30 sep 2017, ora 12:19       de sport.hotnews.ro       Social
Echipa de tir cu arcul compound a Romaniei a castigat medalia de aur, iar Ionut Butoi pe cea de argint in proba individuala, la Jocurile Invictus de la Toronto. Echipa Romaniei, compusa din Ionut Butoi, Dorin Petrut si Nicusor Pegulescu, a invins in finala selectionata SUA, informeaza News.ro.
TENIS: Ana Bogdan, învinsă în ultimul tur al calificărilor la Tașkent
duminica , 24 sep 2017, ora 18:15       de Agerpres       Sport
Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de australianca Lizette Cabrera, care s-a impus cu 6-1, 2-6, 7-6 (4), duminică, în ultima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Tașkent (Uzbekistan), dotat cu premii totale de 226.750 dolari. Bogdan, 24 de ani, locul 118 WTA, a cedat după un meci dramatic în
Tenis: Austriacul Gerald Melzer l-a învins pe Dragoș Dima, în prima partidă din Cupa Davis
vineri , 15 sep 2017, ora 18:36       de Agerpres       Sport
Tenismanul Gerald Melzer l-a învins pe Dragoș Dima cu 6-1, 6-1, 3-6, 6-1, vineri, la Wels și a adus Austriei primul punct în întâlnirea cu România, din primul tur al barajului de menținere în Grupa I valorică a zonei Europa-Africa a Cupei Davis. Gerald Melzer (27 ani, 133 ATP) s-a impus fără probleme, cedând un singur set, în fața debutantului Dragoș
BOX: Campionul mondial Andre Ward l-a învins prin KO tehnic pe Serghei Kovalev
duminica , 18 iun 2017, ora 10:52       de AGERPRES       Sport
Boxerul american Andre Ward și-a păstrat titlurile de campion mondial la categoria semigrea, versiunile WBA, IBF și WBO, învingându-l prin KO tehnic în repriza a 8-a pe rusul Serghei Kovalev, în cadrul unei gale care a avut loc sâmbătă seara la Las Vegas (Nevada).
CUPA ROMÂNIEI: Avântul Bârsana a învins cu 7-0 echipa AS Remeți
vineri , 19 mai 2017, ora 20:01       de Ionița Ilieș       Sport
După ce i-au învins aseară cu 7-0 pe cei de la AS Remeți, întru-un meci al seriei Nord din Cupa României, jucătorii de la Avântul Bârsana se pregătesc de derby-ul acestei competiții. Ei vor disputa următorul meci împotriva echipei Iza Dragomirești, joia viitoare, de la ora 17:00. În urma tragerii la sorți ce a avut loc la începutul acestei luni,
VOLEI: Explorări a învins Bacăul cu 3-0
vineri , 14 apr 2017, ora 18:17       de Ionița Ilieș       Sport
Știința Explorări își menține locul în campionatul național de volei masculin. Băimărenii au câștigat cu 3-0 partida disputată împotriva echipei Știința Bacău. Victorie categorică obținută de Știința Explorări în fața Științei Bacău, la penultima apariție în fața propriilor suporteri din acest campionat. Băimărenii au fost superiori
HANDBAL FEMININ: CS Minaur a învins ACS Crișul Chișineu-Criș
miercuri , 5 apr 2017, ora 21:01       de Ionița Ilieș       Sport
Fetele de la Minaur au învins formația ACS Crișul Chișineu-Criș într-un meci pe care l-au dominat încă din primele minute de joc. Partida s-a încheiat cu scorul de 54-27 pentru CS Minaur. Dacă în primele minute de joc partida dintre CS Minaur și ACS Crișul Chișineu-Criș a fost caracterizată de egalitate, sportivele băimărene s-au pus pe treabă și
CAMPIONATUL NAȚIONAL: CSS Sighet a învins CSS Târgoviște cu 80-70
duminica , 2 apr 2017, ora 13:16       de Ionița Ilieș       Sport
Echipa de Under 16 a Clubului Sportiv Școlar Sighetu Marmației a disputat astăzi la Târgoviște un meci în cea de-a 11-a etapă a Campionatului național. Sighetenii au reușit să se impună la o diferență de 10 puncte, 80-70, împotriva gazdelor, CSS Târgoviște, făcând astfel încă un pas spre turneul final.