STIRI

EVENIMENT: DGASPC Maramureș a marcat Ziua Internațională a Drepturilor Copilului
luni , 20 noi 2017, ora 20:50       de Maramedia       Social
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Maramureș a marcat astăzi, prin activități specifice, Ziua Internațională a Drepturilor Copilului. Acestea s-au desfășurat în mai multe case de tip familial din structura instituției. Pentru a marca aceasta data, copiii de la Casa de Tip Familial Pandurilor din Sighetu Marmatiei
BASCHET: Înfrângere pentru CSM Sighet
luni , 20 noi 2017, ora 16:46       de ATILLA KANTOR       Sport
Meci greu pentru CSM Sighet sâmbătă, în sala de sport a Liceului Tehnologic Forestier. Deși începutul de partidă părea să anunțe o victorie lejeră a sighetenilor, a doua parte a meciului a adus o răsturnare de situație care la finalul partidei s-a concretizat și pe tabela de marcaj. După primele două reprize, sighetenii înca aveau un avantaj pe
BASCHET: Înfrângere pentru CSM Sighet în meciul cu CSM Mediaș
sambata , 18 noi 2017, ora 15:37       de Maramedia       Sport
Echipa de baschet CSM Sighet a jucat al 4-lea meci din campionat. Astăzi de la ora 13.00, CSM a jucat pe teren propriu, în sala Liceului Tehnologic Forestier, împotriva echipei CSM Mediaș. Meciul a fost unul tensionat iar după cele 4 reprize ale partidei, scorul a fost egal, 80-80. A urmat o repriză de 5 minute de prelungiri unde oaspeții s-au impus iar scorul
CJ, LA ÎMPLINIREA A 25 DE ANI: Aniversare și în turnul Palatului Administrativ
vineri , 10 noi 2017, ora 15:09       de Oana Dulf       Eveniment
Consiliul Județean împlinește 25 de ani de activitate. Cu acest prilej, autoritățile județene au organizat azi Ziua Porților Deschise, au facilitat accesul în turnul Palatului Administrativ și au marcat acest moment și printr-o ședință festivă la care au luat parte foști președinți de Consiliu Județean și consilieri județeni. Programul dedicat
DEFICIT:România se confruntă cu un deficit în creștere de personal cu pregătire înaltă
vineri , 10 noi 2017, ora 10:05       de Agerpres       Economic
România se confruntă cu un deficit în creștere de personal cu pregătire înaltă, a declarat, joi, guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, adăugând că populația inactivă însumează aproape patru milioane de persoane, care deși au vârsta necesară nu muncesc, nu caută un loc de muncă și nici nu desfășoară o activitate pe cont
EDUCAȚIE:Profesorii vor putea oferi, prin intermediul inspectoratelor şcolare judeţene, materiale şi idei despre desfăşurarea orelor
duminica , 5 noi 2017, ora 07:10       de Mediafax       Social
Ministerul Educaţiei a anunţat că inspectoratele şcolare judeţene vor crea, pe site-urile proprii, un spaţiu special, unde profesorii pot vor putea face publice materiale şi informaţii legate de discipline pe care le predau, dar şi despre activităţile extraşcolare pe care le fac cu elevii. Ministerul Educaţiei: Profesorii vor putea oferi, prin
EVENIMENT: Ziua internațională de încheiere a impunității pentru crime împotriva jurnaliștilor
joi , 2 noi 2017, ora 10:14       de Agerpres       Eveniment
Adunarea Generală a ONU a proclamat 2 noiembrie drept Ziua internațională de încheiere a impunității pentru crime împotriva jurnaliștilor (International Day to End Impunity for Crimes against Journalists - IDEI) în Rezoluția Adunării Generale A/RES/68/163. Data a fost aleasă pentru comemorarea asasinării a doi jurnaliști francezi în Mali, la 2 noiembrie
EVENIMENT: Festivalul toamnei la Centrul de zi Micul Prinț
marti , 31 oct 2017, ora 17:03       de Dana Berci       Eveniment
Copiii și asistenții sociali de la Centrul de zi ”Micul prinț” au înlocuit astăzi Halloween-ul, caracterizat prin vrăjitoare, vampiri sau fantome, cu un festival al frumuseții. Serbarea a reunit prinți și prințese într-un cadru de poveste, iar timp de câteva ore participanții s-au bucurat de bogățiile și frumusețile toamnei. Fără costume și
BASCHET: A doua victorie din campionat pentru CSM Sighet
luni , 30 oct 2017, ora 19:01       de IOANA POPOVICI       Sport
Baschetbaliștii sigheteni au obținut a doua victorie din campionat, într-un meci jucat în deplasare, cu ACS Târgu Jiu. CSM Sighet este lider în clasamentul Ligii I, asigurându-și poziția în urma partidei de duminică, încheiată cu scorul de 61-53 penru maramureșeni.
STUDIU: Câinii pot oferi protecție contra eczemelor și a astmului în cazul unora dintre copii
sambata , 28 oct 2017, ora 20:00       de Agerpres       Social
Proprietarii câinilor ar putea avea un motiv suplimentar pentru a le aprecia prezența, deoarece aceste patrupede pot avea un efect protector contra riscului de apariție a eczemelor și a astmului în cazul copiilor, informează vineri Science Daily, citând concluziile formulate de două noi studii prezentate în cadrul întâlnirii anuale a Colegiului American de