STIRI

ULTIMATE KICKBOXING: 32 medalii obținute la Campionatul Național de Freestyle Kickboxing la Buzău
vineri , 19 oct 2018, ora 18:39       de MaraMedia       Sport
În luna octombrie echipa Ultimate Kickboxing din Sighetu Marmației a participat la Campionatul Național de Freestyle Kickboxing la Buzău cu 13 sportivi cu vârste cuprinse între 6 și 17 ani.
SPECIAL: Argint la Olimpiada Internațională de Astronomie pentru un băimărean
miercuri , 17 oct 2018, ora 17:55       de Oana Dulf       Sport
Elevul băimărean Traian Rareș Tuș, de la Colegiul Național ”Gheorghe Șincai”, a obținut medalia de argint la ediția a XXIII-a a Olimpiadei Internaționale de Astronomie. 83 de elevi din 23 de țări au participat la olimpiada desfășurată în Colombo. Traian Tuș, elev în clasa a VIII-a, mărturisește că a fost o onoare pentru el să reprezinte
CUPA PRODANCE: Sportivii de la Prodance 2000 au urcat de 17 ori pe podium și s-au calificat în alte 9 finale la Concursul Național de dans
luni , 15 oct 2018, ora 19:01       de MaraMedia       Sport
Sportivii de la școala de dans Prodance 2000 au obținut 6 medalii de aur, 6 de argint, 5 de bronz și alte 9 calificări în finalele Concursului Național de dans „Cupa Prodance”, ediția a IX-a, care s-a desfășurat duminică, în Baia Mare. Concursul Național „Cupa Prodance” a fost organizat de școala de dans băimăreană și a făcut parte din șirul
REMEMBER: Ce s-a întâmplat important în 12 octombrie
vineri , 12 oct 2018, ora 08:40       de Maramedia       Agenda Ta
12 octombrie este a 285-a zi a calendarului gregorian și a 286-a zi în anii bisecți. Cuprins 1 Evenimente 2 Nașteri 3 Decese 4 Sărbători Evenimente 1931: Se inaugurează statuia lui Cristos Mântuitorul din Rio de Janeiro, Brazilia. Are 30 de metri înălțime (fără să se includă cei 8 metri ai soclului), lățimea între brațe este de 28
GIMNASTICĂ RITMICĂ: 14 medalii cucerite de sportivele de la LPS Baia Mare la Iași Trophy
joi , 11 oct 2018, ora 08:20       de Oana Dulf       Sport
În capitala Moldovei s-a desfășurat recent concursul internațional de gimnastică ritmică Iași Trophy și festivalul ansamblurilor ”Gineta Stoenescu”. LPS Baia Mare a obținut, la Iași Trophy, 14 medalii. Pe covorul de concurs au evoluat peste 140 de gimnaste din Ucraina, Republica Moldova, Bulgaria şi de la mai multe cluburi din România - din
REMEMBER: Ce s-a întâmplat important într-o zi de 10 octombrie
miercuri , 10 oct 2018, ora 09:08       de Maramedia       Agenda Ta
10 octombrie este a 283-a zi a calendarului gregorian și a 284-a zi în anii bisecți. Cuprins 1 Evenimente 2 Nașteri 3 Decese 4 Sărbători Evenimente 1957: Incendiul de la Windscale - una dintre cele mai grave accidente nucleare înainte de dezastrul de la Cernobîl; sunt eliberate cantități mari de materiale radioactive. 2010: Antilele Olandeze
DANS SPORTIV: 18 medalii pentru Prodance 2000 la Cupa Maramureșului
luni , 8 oct 2018, ora 15:25       de Oana Dulf       Sport
Sportivii de la școala de dans Prodance 2000 Baia Mare au reușit calificarea în 27 de finale, din care au obținut 18 medalii la Concursul Cupa Maramureșului, desfășurat sâmbătă și duminică, la Baia Sprie. Perechile de performanță care au reprezentat școala de dans Prodance 2000 la concursul de dans sportiv au urcat de 18 ori pe podium, obținând 7
CM BULGARIA: România rămâne în elita canotajului mondial. Aur şi argint la CM de la Plovdiv
duminica , 16 sep 2018, ora 19:18       de MEDIAFAX       Sport
Canotajul românesc a încheiat participarea la Campionatele Mondiale de la Plovdiv (Bulgaria) cu o medalie de aur şi una de argint, obţinute sâmbătă de fetele de la dublu vâsle categorie uşoară, respectiv de băieţii de la dublu rame.
SPORTIVI DE PODIUM: 9 medalii pentru Gold Stars la campionatele europene
marti , 11 sep 2018, ora 18:29       de Oana Dulf       Reportajul zilei
Cu 9 medalii - 7 de aur și 2 de argint - s-au întors acasă înotătorii clubului Gold Stars Baia Mare de la Campionatele Europene de Înot Masters. Competiția s-a desfășurat săptămâna trecută, la Kranj, în Slovenia. Echipa Gold Stars Baia Mare a fost reprezentată de șase sportivi: Delia Ana Kovacs, Luminița Silvia Pop, Ana Michaela Coman, Ligia
O EXPOZIȚIE APARTE: Tezaurul de denari romani de la Oarța de Sus
vineri , 7 sep 2018, ora 13:53       de Mihaela Șutea       Cultura
La Şcoala Gimnazială din Oarţa de Sus, în cadrul festivităţii de deschidere a anului şcolar, luni va avea loc vernisajul expoziției ”Tezaurul de denari romani de la Oarţa de Sus.” Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş, cu sprijinul financiar al Administraţiei Fondului Cultural Naţional, organizează în cadrul proiectului