STIRI

VOLEI: Victorie pentru Știința Explorări pe terenul vechii rivale
luni , 23 apr 2018, ora 12:58       de sursa: stiintaexplorari.ro       Sport
La sfârșitul săptămânii trecute Știința Explorări a făcut ultima deplasare din acest sezon pentru a disputa etapa a 9-a, penultima, a fazei a II-a a campionatului diviziei A1 de volei masculin. Băimărenii și-au învins vechea rivală, Unirea Dej, în deplasare și sunt foarte aproape de a termina campionatul pe locul 8. Băimărenii au început
RUGBY: Trei ”zimbri” în topul primilor 10 marcatori din SuperLigă
vineri , 20 apr 2018, ora 16:10       de Dana Berci       Sport
Confruntarea dintre CSM București și CSM Știința Baia Mare, finalista ultimelor opt ediții ale campionatului de rugby, se anunță una extrem de interesantă, dacă se ia în calcul atât miza acestei partide cât mai ales apetitul ofensiv oglindit de Topul primilor 10 marcatori din SuperLigă. Trei ”zimbri” se află în acest top. Din cei 10 jucători
REPORTAJUL ZILEI: Două decenii de la înființarea filialei băimărene a Universității de Vest ”Vasile Goldiș”
joi , 19 apr 2018, ora 15:53       de Oana Dulf       Reportajul zilei
Se împlinesc două decenii de la înființarea filialei Baia Mare a Universității de Vest ”Vasile Goldiș”. Festivitatea dedicată acestui eveniment va avea loc mâine după-amiază, la Teatrul Municipal Baia Mare. În preambulul acestui eveniment, astăzi, în Aula Aris a filialei universității din Baia Mare, a avut loc cea de-a XIV-a ediție a simpozionului
VOLEI: A patra victorie din acest sezon pentru Explorări contra Timișoarei, cu același scor
joi , 19 apr 2018, ora 15:46       de sursa: stiintaexplorari.ro       Sport
Știința Explorări a învins pentru a patra oară în acest sezon formația CSU UV Timișoara, cu același scor, 3-0. Partida disputată miercuri, în etapa a 8-a a turneului pentru locurile 7-12, a început cu băimărenii la timonă. Aceștia au servit bine și au fost greu de depășit la blocaj, astfel că și-au adjudecat primul set fără emoții cu 25-11.
VOLEI: Știința Explorări, învinsă acasă de Dinamo
marti , 17 apr 2018, ora 15:29       de maramedia.ro       Sport
La sfârșitul săptămânii trecute în Baia Mare s-a disputat meciul dintre două vechi rivale în volei, Știința Explorări Baia Mare și Dinamo București. Cele două formații s-au întâlnit în etapa a 7-a a fazei a II-a a campionatului, iar meciul s-a încheiat cu victoria oaspeților. Știința Explorări a început meciul fără Vlad Negrean care s-a
RUGBY: Etapă cu CSM Știința pe bancă
vineri , 13 apr 2018, ora 14:30       de maramedia.ro       Sport
La final de săptămână sunt programate meciurile celei de-a treia etape din returul SuperLigii de rugby. Etapa cu numărul 10 a fost deschisă astăzi de jocul dintre Timișoara Saracens, deținătoarea trofeului, și revelația acestei stagiuni, CSM București. Sâmbătă, începând cu ora 11.00, pe terenul din Parcul Sportiv dr. ”Iuliu Hațieganu”,
VOLEI: Un nou meci acasă pentru Știința Explorări după o pauză de trei săptămâni
joi , 12 apr 2018, ora 13:32       de maramedia.ro       Sport
După o pauză de trei săptămâni, Știința Explorări va disputa sâmbătă un nou meci pe teren propriu. Adversara băimărenilor va fi Dinamo București, cele două formații urmând să se întâlnească în etapa a 7-a a fazei a II-a a campionatului. Meciul va începe la ora 18:00. Cele două formații s-au mai întâlnit de trei ori în acest campionat, de
RUGBY: CSM Știința, învinsă în finala Cupei României de echipa fostului antrenor al băimărenilor
luni , 2 apr 2018, ora 12:16       de maramedia.ro       Sport
CSM Știința Baia Mare a pierdut pentru a patra oară o finală de Cupa României. ”Zimbrii” au fost învinși după prelungiri, scor 27-26, de CSM București, echipă condusă de fostul antrenor al băimărenilor, Eugen Apjok. Prima repriză a fost echilibrată, ea încheindu-se cu scorul de 9-6 pentru CSM Știința. După pauză, băimărenii au reuşit
RUGBY: Finala Cupei României, dintre CSM București și Știinta Baia Mare, se dispută la Cluj
vineri , 30 mar 2018, ora 15:15       de Rador       Sport
Rugbyștii de la CSM București sunt în fața unui moment extrem de important. Vor juca la Cluj, contra celor de la Baia Mare, cu trofeul Cupei României pe masă. Pentru „tigrii” ar fi primul trofeu din istorie, iar jucătorii conduși din teren de căpitanul Adrian Ion au mărturisit că s-au antrenat în ultima perioadă cu gândul doar la succesul din
RUGBY: Finala Cupei României se va juca la Cluj
joi , 29 mar 2018, ora 12:57       de Dana Berci       Sport
După ce în urmă cu câteva zile oficialii Federației Române de Rugby au decis ca finala Cupei României ediția 2017-2018 să se dispute în capitala Molovei la Iași, ieri au anunțat că meciul se va juca la Cluj. În urma unei analize mai amănunțite coroborată cu solicitarea celor două cluburi de relocare a întâlniri, membrii Colegiului Director au