STIRI

RUGBY: CSM Știința s-a distrat cu Gloria Buzău. Nouă eseuri au avut băimărenii
duminica , 23 sep 2018, ora 09:14       de maramedia.ro       Sport
Cu 61-7 a învins-o CSM Știința Baia Mare acasă pe nou promovata SCM Gloria Buzău. Băimărenii au avut nu mai puțin de 9 eseuri și și-au obținut punctul bonus ofensiv încă din minutul 28. În etapa viitoare, care are loc sâmbătă, 29 septembrie, CSM Știința joacă tot acasă, cu Steaua București.
VOLEI: Știința Explorări și-a câștigat cupa
joi , 13 sep 2018, ora 14:17       de Mihaela Șutea       Sport
Știința Explorări a învins în ultima partidă a competiției care îi poartă numele, Cupa Știința Explorări, organizată la finalul săptămânii trecute, formația maghiară Kecskemet cu 3-1. Băimărenii și-au adjudecat astfel trofeul. Cu această ocazie au debutat pentru Știința Explorări jucătorii achiziționați în această vară: Dragoș
IMPAS: Vremuri grele pentru Știința Explorări
joi , 30 aug 2018, ora 16:12       de Mihaela Șutea       Sport
La început de sezon echipa băimăreană de volei masculin Știința Explorări se confruntă cu mari dificultăți. Pe lângă pierderea unui număr de 8 jucători, care au luat-o care încotro, echipa se mai confruntă și cu o situație de buget deficitar. O serie de evenimente nu tocmai plăcute au avut loc în ultima perioadă pentru echipa de volei a urbei.
COMPETIȚIE DE GALĂ: Băimăreni la World Rugby U 20 Trophy
miercuri , 22 aug 2018, ora 12:08       de sursa: rugbybaiamare.ro       Sport
Din 28 august, Stadionul Național Arcul de Triumf din capitală va găzdui meciurile din World Rugby Trophy, a doua competiție valorică de pe glob rezervată categoriei de vârstă Under 20 de ani, competiție la care vor participa și sportivi băimăreni. Danie de Villiers, sud-africanul de 46 de ani de la timona naționalei de rugby a României s-a decis
RUGBY: ”Zimbrii” au ratat în premieră finala Cupei Regelui
luni , 20 aug 2018, ora 15:10       de sursa: rugbybaiamare.ro       Sport
”Zimbrii” au ratat în premieră finala Cupei Regelui. Este pentru prima oară de la înființarea acestei competiții când CSM Știința Baia Mare ratează să joace finala mare, având la activ două titluri - edițiile 2016 și 2017-, plus o finală de Cupa Regelui jucată în ediția inaugurală 2015. CSM Știința a pierdut în fața Stelei, cu 28-32. Prima
RUGBY: CSM Știința Baia Mare, la un pas de o nouă finală în Cupa Regelui
miercuri , 15 aug 2018, ora 17:46       de Oana Dulf       Sport
Sâmbătă, municipiul Cluj-Napoca va deveni pentru o zi capitala rugby-ului românesc. ”Zimbrii” băimăreni joacă pentru a patra finală a Cupei Regelui. Cluj Arena va găzdui în premieră semifinalele celei de-a patra ediții a Cupei Regelui, competiție aflată sub Înaltul Patronaj al Casei Regale a României. Sâmbătă, începând cu ora 11:00,
RUGBY: ”Zimbrii”, în semifinale în Cupa Regelui
luni , 13 aug 2018, ora 15:43       de Mihaela Șutea       Sport
Rugbiștii de la CSM Știința Baia Mare au jucat sâmbătă, la malul mării, primul meci oficial al acestei veri. Duelul cu nou promovata Tomitanii Constanța, din faza sferturilor de finală a celei de-a patra ediții a Cupei Regelui, s-a încheiat cu victoria zdrobitoare a ”zimbrilor”, cu scorul de 67-5. Meciul a fost unul dezechilibrat ținând cont că la
VOLEI: Final de vacanță la Știința Explorări
miercuri , 8 aug 2018, ora 13:19       de sursa: stiintaexplorari.ro       Sport
Știința Explorări și-a reluat pregătirile pentru noul campionat al Diviziei A1 de volei masculin. În această lună, voleibaliștii băimăreni se vor pregăti pe plan local sub comanda antrenorilor Marius Botea și Sorin Pop, urmând ca în septembrie să participe la mai multe turnee amicale. La primul antrenament, s-au prezentat șapte voleibaliști: Robert
RUGBY: Noi lideri în echipa ”zimbrilor”
marti , 7 aug 2018, ora 16:07       de maramedia.ro       Sport
Cu șase zile înainte de startul primei competiții oficiale de rugby din 2018-2019, cea de-a patra ediție a Cupei Regelui, o competiție aflată sub Înaltul Patronaj al Casei Regale a României, vicecampioana României, CSM Știința Baia Mare, și-a desemnat căpitanul de echipă. La propunerea celor doi tehnicieni, Mario Alejandro Canale și Paul Rusu,
VOLEI: Știința Explorări a transferat un component al naționalei de tineret
luni , 6 aug 2018, ora 12:01       de sursa: stiintaexplorari.ro       Sport
Voleibalistul Alexandru Dragomir va juca în următoarele două sezoane la Știința Explorări. Sportivul, care evoluează pe postul de ridicător, a fost transferat de la CTF Mihai I București, formație cu care a cucerit titlul național la juniori în sezonul 2017-2018. În ultimul campionat a jucat și în divizia A2 de seniori pentru echipa CSU Știința